Balandžio 1-ąją minima Paukščių diena

 

Iš visos gamtos įvairovės mums mieliausi, pastebimiausi – paukščiai. Žmogus nuo pat savo kilmės pradžios grožėjosi jais, gėrėjosi giesmėmis, bet labiausiai jį žavėjo paukščių gebėjimas skraidyti. Atrodo, kad tas susižavėjimas neišnyko, nes be profesionalių ornitologų pasaulyje yra milijonai paukščių stebėtojų, jie nelieka nepamatomi ir paprastų  piliečių, net nežinančių paukščių vardų, bet suprantančių, kad jie – ypatingi.

Pasaulyje yra apie  11 000 paukščių rūšių. Lietuvoje bent kartą stebėta, rasta 400. Jų fauna ypač pasipildė per du paskutinius dešimtmečius, išplitus stebėtojų ratui.

Paukščių tyrimai atsako į daugelį klausimų, tačiau nežinomųjų dar labai daug. Naudojant naujausias technologijas pavyksta nustatyti jų žiemavietes ir migracijos kelius, nuotolinis sekimas pagreitina biologinius tyrimus. Tačiau paukščiai laukia iš mūsų paprastų dalykų – supratimo, globos ir apsaugos. Paukščių populiacijos drastiškai mažėja, retėja. Visa tai vyksta tiesiog mūsų akyse. Todėl Paukščių  diena yra labai svarbi proga ir savęs paklausti: o ką padarėme ir darome mes, kad paukščių būtų vis daugiau?

Nuotrauka Selemono Paltanavičiaus