Juozapinės, Pempės diena

         

 

 Kovo 19-ji  ra švento Juozapo diena, Juozapinės. Lietuvoje tai – Pempės diena. Žmonės visada žinojo, kad šią dieną reikia žvalgytis pempių – o gal pamatys, plasnojančias virš snieguotų laukų, virš nuplikusios žemės kupstų? Tokie būdavo pavasariai, todėl labai dažnai taip ir įvykdavo.

Šiemet  pempės  jau stebimos visą vasarį ir dalį kovo, taigi – pusantro mėnesio. Savo dieną jos pasitinka ore šokdamos nuostabaus grožio vestuvinius šokius ir sukdamos lizdus; gali būti, kad kai kurios poros jau pradeda dėti kiaušinius, nors paprastai tai vyksta  balandžio pirmosios dekados gale.  

Atvirų vietų, dirbamų laukų paukštis pempė paskutinius dešimtmečius patiria daug problemų: jų lizdai suariami, atviruose plotuose naudojama daug cheminių priemonių augalų apsaugai, pagausėjo didžiausio pempių priešo – varninių paukščių. Manoma, kad dabar šalyje peri 12-15 tūkstančių pempių porų, kai dar neseniai jų perėjo arti pusės milijono.

Pempė labai graži: viršutinė kūno dalis juoda, su žaliu žvilgesiu, apačia balta, pauodegys ryškiai rudas. Ant galvos – plunksnų kuodelis. Keliausit per Lietuvą – būtinai sustokite, pasigrožėkite jomis. Ir ne tik per Juozapines...

 

Nuotrauka ir tekstas Selemono Paltanavičiaus