Upiniai mašalai dar neskuba

UPINIAI MAŠALAI DAR NESKUBA

 

           Kiekvienas pavasaris be mūsų laukiamų malonumų atneša ir reiškinius, kurių  nelaukiame. Erkės, uodai,  anksti žydinčių augalų žiedadulkių alergijos – visa tai tampa labai įtikinamais pavasario  pranašais. Brandųjį pavasarį ženklina Pietų Lietuvoje stebimas upinių mašalų skraidymas – ši rūšis, kurios lervutės vystosi Nemune, paskutinius 30 metų yra mokslininkų ir visų gyventojų rūpestis.

          Šilta antroji žiemos pusė, šiltesni vandenys daug kam primena apie šią problemą. Klausiama: ar šiemet mašalai nepasirodys daug anksčiau, tada, kai jų nelaukiame ir dar nesame pasiruošę jų gausos reguliavimui. Kadangi į tokius klausimus atsakyti gali tik detalūs tyrimai, Gamtos tyrimų centro entomologė, vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Rasa Bernotienė vasario vidury Nemune prie Merkinės paėmė vandens augalų, ant kurių paprastai vystosi upinių mašalų lervos, mėginius.

          Tyrimus paskatino žinojimas, kad kraujasiurbių upinių mašalų vystymosi pradžia yra susijusi su vandens temperatūromis žiemos laikotarpiu, o tai reiškia, kad šiemet šių vabzdžių vystymosi pradžios reikėtų laukti kiek anksčiau nei paprastai, o paprastai tai vyksta balandžio pabaigoje.

          Tyrimai atskleidė, kad Nemune šiuo metu vystosi tos upinių mašalų lervos, kurios paprastai aptinkamos kovo mėnesį. Tikėtina, kad kraujasiurbiai mašalai pradės ristis iš kiaušinių anksčiau, todėl jau nuo kovo pradžios tikslinga stebėti upinių mašalų lervų vystymąsi Nemune bent kas 10 dienų. Tačiau kol kas šilta žiema kraujasiurbių mašalų neapgavo.

 

                                                                Gamtos tyrimų centro informacija