Džiaugiamės fizikams skirta Nobelio premija

2021.10.08

Kad akademiko Tado Ivanausko inicijuoti ir jo mokinių bei pasekėjų išvystyti ir tęsiami paukščių migracijų ir elgesio, klimato kaitos poveikio biologinei įvairovei tyrimai yra aktualūs fundamentiniam mokslui ir mūsų dienomis, rodo 2021 m. spalio 5 d. paskirta Nobelio fizikos premija japonų kilmės amerikiečių mokslininkui Syukuro Manabe, vokiečiui Klausui Hasselmannui ir italui Giorgio Parisi už „novatoriškus indėlius plečiant mūsų supratimą apie sudėtingas fizikines sistemas“, be kita ko, padedančius geriau suprasti mūsų planetos klimato raidą, antradienį paskelbė Nobelio komitetas.

Pusę apdovanojimo šiemet pelnė japonų kilmės JAV meteorologas, klimatologas Syukuro Manabe ir vokiečių okeanografas, klimato modeliavimo ekspertas Klausas Hasselmannas. Mokslininkai bus apdovanoti „už fizikinį Žemės klimato modeliavimą, kintamumo įvertinimą ir tikslų visuotinio atšilimo prognozavimą“. Šie tyrimai padėjo pagrindus mūsų supratimui apie Žemės klimatą ir tai, kaip žmonija daro jam įtaką. Kitos premijos dalies laureatas – italų fizikas teoretikas Giorgio Parisi yra įvertintas „už netvarkos ir fliuktuacijų tarpusavio sąryšio fizinėse sistemose, pradedant atomų ir baigiant planetų lygmeniu, atradimą“. Italo G. Parisi darbą Švedijos karališkoji mokslų akademija vadina „vienu svarbiausių įnašų į sudėtingų sistemų teoriją“. Dėl mokslininko atrastų sudėtingų dėsningumų šiandien galime suprasti ir apibūdinti daugybę skirtingų ir chaotiškai „sudėliotų“ medžiagų bei reiškinių – ne tik fizikoje, bet ir kitose srityse, tokiose kaip matematika, biologija, neuromokslai ar išvystytos kompiuterinės sistemos. G. Parisi darbai turi sąryšį ir su ornitologija: jis tyrė migruojančių paukščių būrių sūkuriavimą. Jo sukurta teorija leidžia mums suvokti tankių paukščių būrių sinchroniškų skrydžių stebėtiną fenomeną, įgalinantį individus išlikti būryje suformuojant milžiniškas sankaupas, nepaisant nepalankių sąlygų. G. Parisi tyrė varnėnų būrių elgesį atakuojant sakalui keleiviui.  

 

Akad. M. Žalakevičius, Lietuvos MA Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus biuro narys, Bendrosios biologijos sekcijos pirmininkas