Šv. Valentino diena. Meilė ir rožinis kvarcas

2021.02.14

...Rožinė spalva – meilės, švelnumo ir vidinės ramybės spalva. Rožinio kvarco gabaliukas simbolizuoja besąlygišką meilę, o jo energija prilyginama šilkui...

Rožinį kvarcą žmonės atrado prieš kelis tūkstantmečius.  Mineralas apipintas legendomis, mitais, meilės istorijomis. Viena legenda skelbia, kad rožinės spalvos kvarcas -  sukietėjęs Žemės kraujas, o jame sutelkta visa visatos meilė. Kita legenda sako, kad rožinis kvarcas yra meilės dievo Eroto dovana žmonėms. Subtilų rausvą atspalvį turintis mineralas, simbolizuojantis švelnumą ir meilę, turėjo mokyti žmones užuojautos, ramybės ir dėkingumo. Dievybė norėjo, kad žemėje viešpatautų taika, kuri neįmanoma be meilės artimui.

Rožinis kvarcas (SiO2) – rausvos spalvos, dažniausiai neskaidri kvarco atmaina. Kvarcas - pakankamai kietas mineralas - pagal Moso skalę jo kietumas yra 7. Nepaisant didelio kietumo ir tankio, rožinis kvarcas yra trapus. Jis gali įtrūkti  nuo didesnio smūgio kietu daiktu. Rožinio kvarco kristalai bei skaidrios jo atmainos randamos labai retai ir ypač vertinamos juvelyrų. Kartais skaidriame minerale pasitaiko auksines adatas primenantys rutilo kristalai, kurie paryškina spalvą ir suteikia jam ypatingo žavesio.  Spalva varijuoja nuo sodraus iki labai šviesaus rausvo atspalvio, kurią mineralui suteikia mangano, geležies ir titano priemaišos. Veikiamas saulės spindulių, mineralas tampa  blyškus, o esant 300 laipsnių temperatūrai visiškai praranda savo spalvą. Kai kurie mineralai turi gana įdomią savybę - asterizmą. Esant gerai šviesai, nušlifuotame  gabalėlyje švyti šešiakampės ar dvylikakampės žvaigždės, atsirandančios dėl kvarce esančių orientuotų smulkių rutilo adatėlių formos kristalų.  Žvaigždinis rožinis kvarcas itin vertinamas.  Nors fizinės savybės (kietumas, skaidrumas, spalva ir kt.) yra identiškos visiems rožiniams kvarcams, gamta nesukuria dviejų vienodų kūrinių. Kiekvienas iš jų turi unikalų atspalvį ir raštą.

Rožinio kvarco radimvietės yra JAV, Kanadoje, Japonijoje, Madagaskare, Indijoje, Mongolijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir kt. Vienintelis žinomas kvarco telkinys, kuriame randamas rožinis kvarcas taisyklingų kristalų pavidalu – Sapukaija Minas (Brazilija).

Mineralų muziejuje  rožinis kvarcas yra iš Rusijos (Karelijos, Uralo).

 

Informaciją parengė Birutė Poškienė