VELYKINIAI „FABERGE“ KIAUŠINIAI IŠ MINERALŲ

2021.04.02

VELYKINIAI „FABERGE“ KIAUŠINIAI IŠ MINERALŲ

Patys gražiausi, brangiausi ir didžiausią išliekamąją vertę pasaulyje turintys pastarųjų dviejų šimtmečių Velykų kiaušiniai –  Peter Carlo Fabergé kūriniai. 

1885 m. Velykoms caras Aleksandras III užsakė unikalią dovaną savo žmonai imperatorienei Marijai Feodorovnai – puošnų kiaušinį su paslaptimi. Tai  buvo pirmasis auksakalio ir juvelyro Peterio Carlo Fabergé sukurtas kiaušinis. Sužavėti puikiu darbu, caras ir carienė nusprendė užsakyti daugiau  kiaušinių. Pradėjęs kurti imperatoriškajai Aleksandro III šeimai, juvelyras susilaukė didžiulio populiarumo ir pelnė „specialaus karališkosios šeimos juvelyro“ vardą. Kiekvienas kiaušinis buvo pagamintas iš brangių medžiagų, įmantriai dekoruotas tauriaisiais metalais ir brangakmeniais, o viduje turėjo „siurprizą“. Šie prabangūs dirbiniai buvo kuriami nuo 1885 iki 1917 metų Rusijos imperatoriaus šeimai ir privatiems kolekcininkams. Karališkųjų „Fabergé“ kolekcijos kiaušinių gamyba vyko 32 metus – kasmet jų buvo pagaminama vos po kelis. Iš viso sukurtas 71 kiaušinis, iš kurių imperatoriaus šeima užsakė 50.

„DEIMANTINIS TINKLELIS“(aukštis 11 cm) – kiaušinis pagamintas 1892 metais iš blyškiai žalio žadeito.  Jį gaubia auksinis tinklelis puoštas deimantais, sidabru ir atlasu. Kiaušinio viduje  įtaisyta judanti dramblio statulėlė, pagaminta iš dramblio kaulo, padabinta auksu ir penkiais brangakmeniais. Tai pirmasis automatizuotas Fabergé kiaušinis.

„OBELS ŽYDĖJIMAS“(14 x11.5cm) – iš nefrito pagaminta kiaušinio formos dėžutė, papuošta auksu ir deimantais. Šis kiaušinis Peterio Carl Fabergé dirbtuvėse buvo sukurtas turtingam Rusijos pramonininkui Aleksandrui Kelchui, kuris jį 1901 m. padovanojo savo žmonai kaip velykinę dovaną.

„RENESANSAS“ (13.3 x8.2cm)  – 1894 metais pagaminta kiaušinio formos dėžutė  iš pusiau skaidraus pieno spalvos agato, įrėminta auksu, puošta deimantais, rubinais, kriauklelėmis bei emale.  Ant kiaušinio viršutinės pusės deimantais išklota kiaušinio sukūrimo data.

„CARAIČIO KIAUŠINIS“ (mėlynas kraujas) (12.5 x8.9 cm). Caraičio Aleksėjaus garbei 1912 metais buvo pagamintas kiaušinis iš skaisčiai mėlyno lazurito. Jis dekoruotas iš aukso pagamintu valdžios simboliu – dvigalviu ereliu, amūrais, gėlių lapais, karališka diadema, inicialais ir inkrustuotas deimantais. Siurprizas viduje – deimantais inkrustuota  platininė dvigalvio erelio miniatiūra su caraičio Aleksėjaus portretu.

„ŽIEMA“ (14.2 x8.2 cm) –1913 m. iš skaidriojo kvarco pagamintas kiaušinis  papuoštas deimantais išdabintomis  snaigėmis. Tirpstantį ledo luitą primenantis kiaušinio pagrindas pagamintas iš skaidriojo  kvarco, o kabantys varvekliai išpuošti deimantais. Siurprizas viduje  – iš platinos pagamintas krepšelis padengtas deimantais. Krepšelyje  snieguolės. Žiedai pagaminti iš balto kvarco, žali lapeliai  – iš žalio nefrito.

„AZOVO ATMINTIS“ (9.3x 7cm)  kiaušinis pagamintas (1891m.)  iš heliotropo, dar vadinamo kraujo akmeniu, dekoruotas auksu ir deimantais. Siurprizas – miniatiūrinė imperatoriškojo Rusijos karinio jūrų laivyno kreiserio „Pamiat Azova“ („Azovo atmintis“) kopija,  pagaminta iš raudono ir geltono aukso,  platinos, mažų deimantų ir pastatyta ant vandenį vaizduojančio akvamarino.

 „LAPIS LAZULI“ (5 x4cm) kiaušinis pagamintas (1885-1890 m.) iš ryškiai mėlyno lazurito, puoštas auksu, emale, perlais, deimantais ir rubinais.  Kiaušinio viduje yra dekoratyvinis orbitas („trynys“), kurį galima atidaryti, o jame – miniatiūrinė imperijos karūna ir nedidelis rubinas.

„KIAUŠINIS – ANTSPAUDAS“ (aukštis 6.4 cm)  1895 m.  pagamintas iš bovenito.  Viršutinę kiaušinio dalį juosia rausvo aukso girlianda su šešiais rubinais ir aštuoniolika deimantų. Viršūnėje puikuojasi didelis deimantas. Kiaušinio „kojos“ – trys kerubai, papuošti rubinais.

„KIAUŠINIS SU BESISUKANČIOMIS MINETIŪROMIS“(24.8 x9.8 cm) 1896 m. pagamintas iš skaidraus kvarco, kurio viršūnėje yra 27 karatų (5,4 g) Sibiro smaragdas. Pagrindas pagamintas iš skaidriojo kvarco, puošto emale ir deimantais.  Staigmena – 12 miniatiūrų kiaušinio viduje. Tai  imperatorienei reikšmingi paveikslai  iš įvairių rūmų ir rezidencijų. Spustelėjus smaragdą, miniatiūros juda.

Didelė dalis garsių Velykinių kiaušinių eksponuojami  Fabergé muziejuje Sankt Peterburge, Kremliaus arsenale – muziejuje Maskvoje, Fabergé muziejuje Baden-Baden mieste Vokietijoje, taip pat – JAV, Monako, Šveicarijos ir kt. šalių muziejuose. Nemaža dalis yra privačiose kolekcijose.            

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Informaciją parengė Birutė Poškienė