Biotos ištekliai kintančioje aplinkoje: populiacijų, rūšių ir bendrijų būklės tyrimai, valdymo ir tvaraus naudojimo pagrindimas
Projekto vadovai: dr. Juozas Labokas
Pagrindinės temos:
- Augalų išteklių tyrimai, apimantys aktualių vaistinių ir kitų naudojamų augalų rūšių populiacijų chemotipinės ir ekotipinės įvairovės, kaitos dėsningumų nustatymą, gentinių išteklių išsaugojimo priemonių planavimo tobulinimą, integraciją į bendrą Europos augalų genetinių išteklių tinklą.
- Žinduolių tyrimai, apimantys medžiojamų kanopinių ir kitų žvėrių populiacijų gausumo ir jų kokybės ilgamečių pokyčių vertinimą.
- Paukščių išteklių tyrimas natūralių ir žmogaus sukeltų pokyčių erdvėje ir laike ir poveikis modelinėms paukščių rūšims ir populiacijoms įvairiais jų metinio ciklo laikotarpiais, reakcija į aplinkos komponentų dinamiką, adaptacijos prie kintančios aplinkos, evoliucinis paukščių atsakas ir galimos grėsmės išlikimui.
- Žuvų ir aukštesniųjų vėžiagyvių bendrijų struktūros ir išteklių būklės tyrimai, apimantys klimato kaitos ir antropogeninio poveikio įvertinimą, žuvų genetinės ir mikrobiologinės įvairovės įvertinimą.
Laukinės gamtos biologinės įvairovės ir ekologijos molekuliniai pagrindai
Projekto vadovai: habil. dr. Gediminas Valkiūnas
Pagrindinės temos:
- Kompleksiniai tarpdisciplininiai laukinės gamtos biologinės įvairovės ir ekologijos tyrimai taikant platų spektrą modernių molekulinių metodų bei technologijų; šiais ir tradiciniais tyrimo metodais gautos informacijos konfliktų bei saitų siekiant naujų fundamentinių žinių apie biologinę įvairovę ir ją palaikančių genetinių, fenotipinių ir ekologinių mechanizmų klimato ir aplinkos kaitos sąlygomis įvertinimas.
- Naujų žinių pagrindu grįstų rekomendacijų dėl biologinės įvairovės išsaugojimo ir ekologinės situacijos gerinimo laukinėje gamtoje parengimas.
Biologinių sistemų funkcijų, reakcijų, adaptacijos tyrimai ir taikymo perspektyvos
Projekto vadovai: dr. Kęstutis Arbačiauskas
Pagrindinės temos:
- Kompleksiškai tirti biologinius procesus, vykstančius skirtinguose gyvybės organizacijos lygmenyse, nuo ląstelės iki ekosistemos, panaudojant ir derinant inovatyvius ir standartinius tyrimų metodus ir metodologijas, gauti fundamentinių žinių apie biologinių sistemų funkcijas, reakcijas ir adaptaciją gamtinės ir antropogeninės kilmės trikdžiams siekiant biologinių procesų ir evoliucijos bei jų tvarumą užtikrinančių veiksnių supratimo.
- Numatyti naujų fundamentinių žinių taikymo perspektyvas, parengti biologinių sistemų funkcijų ir reakcijų vertinimo metodologijas ir biologinių sistemų tvarumo išsaugojimo rekomendacijas.
Geoaplinka ir jos ištekliai kintančios klimato ir žmogaus poveikio sąlygomis
Projekto vadovai: prof. habil. dr. Saulius Šliaupa
Pagrindinės temos:
- Giluminių geologinių struktūrų susidarymo, raidos bei alternatyvaus gelmių panaudojimo galimybių įvertinimas; geologinės praeities etapų paleoaplinkos pokyčių analizė bei gamtinių ir antropogeninių veiksnių įtakos jų raidai apibrėžimas; vandens ir sausumos geosistemų šiuolaikinių dinaminių tendencijų tyrimai.
- Tradicinių bei netradicinių mineralinių bei geoenergetinių gelmių išteklių sudėties, slūgsojimo bei potencialo atskirose geosistemose įvertinimas; antropogeninio poveikio bei klimato kaitos įtakos paviršinės bei požeminės hidrosferos išteklių formavimuisi bei jų kokybei apibrėžimas; gamtinės ir antropogeninės gelmių ir paviršiaus taršos ir jos prevencijos analizė; darnaus vystymosi principais paremto kraštovaizdžio ir išteklių planavimo ir valdymo formavimas.