Rudojo lokio žiemojimo atvejai Lietuvoje liudija: ši rūšis sugrįžta į savo senąsias girias

              Tradiciškai  teigiama, kad rudasis lokys  Lietuvoje pastoviai negyvena ir tik užklysta  iš kaimyninių Latvijos bei Baltarusijos, tačiau pastarieji pora metų liudija  ką kita.

          Gamtos tyrimų centro žinduolių ekologijos laboratorijos doktoranto Vitalijau Stirkės duomenimis, 2018 metų kovo mėnesio pradžioje Širvintų rajone rasti vieno suaugusio individo pėdsakai sniege. Pradėjus  domėtis detaliau išsiaiškinta, kad iki pat vėlyvo 2017 m. rudens gretimuose miškuose vietinių medžiotojai registravo  nemažai lokio gyvybinės veiklos žymių. Manoma, kad tame miške gyvūnas ir peržiemojo. Nors pats guolis ir nerastas, tačiau rasta daug pavasarinių veiklos žymių (pėdsakai, maitinimosi žymės, maita, nagų žymės ant medžių kamieno).

          Pastačius gyvūnų registravimo kamerą, „įsiamžino“ ir pats plėšrūnas. Nutirpus sniegui lokio veiklos žymių neberasta. Gegužės mėnesio pradžioje   švieži  rudojo lokio pėdsakai  aptikti Ukmergės rajono miškuose. Taip pat šiuose miškuose vasaros metu buvo registruojama nemažai veiklos žymių. Kadangi tai susisiekiantys rajonai ir miškų masyvai, daroma prielaida, kad šias veiklos žymes  paliko tas pats individas.

          Kur meška žiemojo 2019 metų žiemą informacijos nėra. Nuo 2019 pavasario žiniasklaidoje  sulaukta  pranešimų apie Anykščių apylinkėse medžiotojų vaizdo kamerų užfiksuotą mešką. Taip pat tikėtina, kad tas pats individas vasaros pradžioje užfiksuotas Želvos apylinkėse. Vasaros viduryje rasti švieži pėdsakai Širvintų apylinkės miškuose. Rudens pradžioje, Taujėnų miškų miškininko teigimu, keliose vietose buvo rasti švieži  žvėries  pėdsakai. Vietiniai grybautojai ant siauro miško keliuko stebėjo ir pačią mešką.

           Jei ir toliau bus fiksuojamos veiklos žymės šiuose susisiekiančiuose miškų masyvose, bus galima teigti, kad rudasis lokys čia apsistojo ilgam. Dabar reikia tikėtis ir kitų čia nuolat gyvenančių lokių bei  laukti pirmųjų po labai ilgo tarpo jų  dauginimosi atvejų.

 

 

Gamtos tyrimų centro informacija