Paroda „Maroko agatai iš Vykinto Matuzevičiaus kolekcijos“

Nuo 2022 m. birželio 13 d. Gamtos tyrimų centro konferencijų salėje eksponuojama paroda „Maroko agatai iš Vykinto Matuzevičiaus kolekcijos“. Parodoje demonstruojami muziejui dovanoti kolekcininko Vykinto Matuzevičiaus agatai iš Maroko ir knygos apie agatus, taip pat knygos apie mineralus ir uolienas iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos fondų.

Agatas –  koncentriškai juostuota chalcedono atmaina. Chalcedonas yra viena iš slaptai kristalinių kvarco atmainų. Kvarcas (SiO2)  yra plačiausiai Žemės plutoje paplitęs mineralas.

Maroke agatai pirmą kartą rasti ir aprašyti ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Tačiau tik per pastaruosius metus Marokas tapo vienintele pasaulio šalimi, kurioje rasta tiek daug gražiausių agatų, sulaukusių viso pasaulio kolekcininkų susidomėjimo. Šiaurės Afrikoje agatai randami daugelyje Atlaso kalnų vietų triaso periodo vulkaninėse uolienose (bazaltuose).  Turtingiausi telkiniai yra Tiškos-Agvimo-Al Hamos (Tizi-n-Tichka-Agouim-Al Hama), Sidi Rahalio (Sidi Rahal) ir Asnio (Asni) regionuose, tačiau keletas naujų telkinių aptinkama ir kitose Aukštojo Atlaso vulkaninio komplekso dalyse.

Per paskutinius kelerius metus Vykintas susidomėjo agatais iš Maroko. Pavyzdžius jis pirko iš kolekcininkų mugėse Lenkijoje, dalį pats parsivežė iš kelionės po Maroką. Geologijos ir geografijos instituto Mineralų muziejui Vykintas Matuzevičius padovanojo iš viso virš 1000 mineralų ir fosilijų kolekciją.

Parodą rengė GTC Mineralų muziejaus darbuotoja Birutė Poškienė ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos darbuotojos Sigita Dagienė ir Audrė Trumpienė.

Nuotraukos Birutės Poškienės

×