Projekto sutarties Nr. 01.2.2-MITA-K-702-07-002
Projekto pavadinimas: Spektrometrinės technologijos ir metodologijos prototipo sukūrimas prevenciniam austrių kokybės vertinimui vietoje (SOQA)
Projekto vykdymo laikotarpis: 2020-06-17 – 2022-12-23.
Projekto vadovas: prof., habil.dr. Vincas Būda
Projekto partneris: UAB ART21
Jungtinių tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos vertinimu kiekvienais metais visame pasaulyje yra surenkama ir paskirstoma daugiau nei 5,7 milijono tonų austrių. Tai iš viso sudaro apie 6,1 mlrd. eurų rinkos vertės. Kiekvienais metais sugeneruojant tokį didelį kiekį maistinės produkcijos yra dažnai yra sudėtinga užtikrinti jos kokybę ir todėl tam nėra suteikiamas pakankamas dėmesys. Vis dėlto visame pasaulyje pastaraisiais metais didėjantis vartotojų susirūpinimas maisto sauga ir jo kokybės užtikrinimu neaplenkė iš šio sektoriaus. Dėl to, augant vartotojų poreikiui žinoti ką jie perka ar netgi vartoja, austrių augintojams ir bei kitose tiekimo grandinės dalyse dirbantiems asmenims darosi vis svarbiau gebėti kontroliuoti austrių šviežumą ir kokybę nusakančius parametrus, taip pat užtikrinti auginamo ar tiekiamo maisto saugumą. Tam efektyviai įgyvendinti yra reikalingi greiti ir paprasti sprendimai, kuriuos būtų galima pritaikyti eksploatacinėje (darbinėje) aplinkoje išvengiant specializuotų sudėtingų technologijų ir teorinių bei praktinių žinių poreikio. Tokie sprendimai taip pat turi galėti padėti augintojams greitai įvertinti austrių augimo kokybę ir sąlygas, o tuo pačiu padėti įvertinti galimas rizikas. Tokia analizės sistema leistų optimaliai planuoti veiklą austrių augimo ir surinkimo fazėse. Šią kokybės vertinimo metodiką būtų galima įdiegti ir skirtingose tiekimo grandinės dalyse. Taip būtų galima atlikti profilaktinį patikrinimą, kuris užtikrintų pastovų austrių kokybės ir šviežumo stebėjimą.
Šiai rinkos spragai pašalinti projekto metu numatyta sukurti mobilią austrių kokybinių parametrų analizės sistemą. Sistemai sukurti buvo pasirinktas metodas – austrių kokybės vertinimas, panaudojant infraraudonosios spinduliuotės sugerties spektroskopiją kartu su mašininiu mokymusi ir pažangiais duomenų analizės metodais. Užregistruojant austrių mėsos spektrą bei jį įkeliant į internetinio analizės serverio pagrindu veikiančią spektrų analizės sistemą, galima gauti rezultatus apie pagrindinius austrės kokybės, šviežumo parametrus einamuoju metu.
Inovatyvus sprendimas ir juo pagrįsta komercinė paslauga leis šiems tiksliniams vartotojams atlikti greitą ir tikslų austrių kokybės įvertinimą darbo vietoje. Sistema leis vartotojui itin greitai (greičiau nei per 2 minutes) atlikti austrių mėsos kokybinę analizę darbo aplinkoje. Analizės sistema orientuota į keturių specifinių austrių kokybės parametrų įvertinimą. Šių parametrų – glikogeno, vandens, riebalų, baltymų, kiekis yra įvertinamas taikant infraraudonosios spinduliuotės (IR) sugerties spektroskopiją.
Spektroskopiniais tyrimais ir mašininio mokymo modelių analize paremta austrių kokybės nustatymo sistema unikali tuo, jog ji kuriama taip, kad būtų galima naudoti visose tiekimo grandinės dalyse, kuriose yra auginamos, transportuojamos, parduodamos ar vartojamos šviežios austrės.
Projekto metu atsižvelgiant į esamų technologijų galimybes, austrių kokybės įvertinimo poreikį bei dėsningumus buvo iškeltas šis tikslas: Sukurti ir operacinėje aplinkoje pademonstruoti austrių kokybės vertinimo technologijos prototipą, paremtą artimųjų infraraudonųjų bangų (NIR) spektrometrijos technologijomis ir mašininio mokymosi algoritmų taikymu.
Finansavimas. Projektas finansuojamas iš Europos regionines plėtros fondo (ERPF) lėšų priemone „MTEP rezultatų komercinimo ir tarptautiškumo skatinimas“ (EUREKA).
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.