Moksliniai interesai:

Augalinės kilmės medžiagos ir ekstraktai, jų priešmikrobinės (priešbakterinės, priešgrybinės, priešvirusinės) savybės ir veikimo mechanizmai, šių savybių tyrimui naudojamos modelinės sistemos; vabzdžių virusai, virusų ekologija.

Disertacijos anotacija:

Darbo objektas:

Gyvūnams patogeniškų virusų plitimas yra susirūpinimą kelianti biologinė problema. Vienas iš būdų, kuriais virusai kelia grėsmę žmonių gerbūviui, yra neigiamas poveikis medunešių bičių gyvybingumui ir jų kolonijų žlugdymas. Dauguma bičių virusų  gali infekuoti ne tik medunešes bites, bet ir kitus vabzdžius, tad šių virusų plitimas gamtoje yra sudėtingas, įvairių veiksnių sąlygojamas procesas. Vienas iš numanomų, tačiau iki šiol menkai iširtas bičių virusų plitimo būdas yra augalų žiedams funkcionuojant kaip virusų mainų tarp žiedų lankytojų vietoms.

Kita vertus, augalai galėtų būtų naudingi ir siekiant pažaboti kenksmingų virusų plitimą bei gydyti jų sukeliamas ligas. Pastaruoju metu tiriamos įvairių augalinės kilmės medžiagų bei ekstraktų priešvirusinės savybės. Yra žinoma, jog šios medžiagos gali inaktyvuoti kai kuriuos gyvūnus infekuojančius virusus pažeisdami skirtingas virusų struktūrines dalis ar slopindami skirtingus virusų dauginimosi ciklo procesus. Vis dėlto, nemažos dalies augalinės kilmės medžiagų priešvirusinės savybės yra menkai ištirtos ir trūksta detalios informacijos apie jų priešvirusinio veikimo taikinius bei mechanizmus.

Mokslinio darbo tikslas – ištirti augalų svarbą virusų pernašai ir nustatyti augalinių medžiagų veiksmingumą virusinių ligų kontrolei.

Pagrindiniai darbo uždaviniai:

  1. Optimizuoti virusinių nukleorūgščių išskyrimo iš bičių ir augalų žiedų mėginių metodiką.
  2. Įvertinti bičių virusų įvairovę ir paplitimą Lietuvoje ant tikslinių augalų žiedų ir bitėse.
  3. Pritaikant modelines sistemas įvertinti pasirinktų augalų ekstraktų ir grynų jų komponentų priešvirusinį poveikį.
  4. Ištirti atrinktų augalinės kilmės medžiagų priešvirusinio veikimo mechanizmus.
×