Lietuvos makroskopinių grybų ir kerpių sąvadas. Taksonai ir mikonimai: 9–17. Vilnius. https://doi.org/10.35513/NRC.2024.1.01
Santrauka
Šiame straipsnyje apžvelgiami etnomikologijos tyrimai. Etnomikologiją galima suskirstyti į lingvistinius tyrimus, kuriuose nagrinėjama grybų pavadinimų įvairovė ir aiškinama jų kilmė, ir grybavimo ir grybų vartojimo tradicijų tyrimus, kurie apima etnologinius papročių aprašymus, straipsnius, kuriuose nagrinėjama grybavimo socialinė ir ekonominė bei rekreacinė reikšmė, etnomedicininius ir etnofarmakologinius darbus, taip pat su grybais ir grybavimu susijusius folkloristinius ir mitologinius tyrimus. Apibendrinant galima teigti, kad etnomikologinių darbų Lietuvoje kol kas nėra daug ir ši sritis dar laukia tyrėjų dėmesio. Ypač trūksta išsamių ir nuoseklių darbų apie grybų ir grybavimo reikšmę mūsų kultūroje.
Reikšminiai žodžiai: etnofarmakologija, etnologija, etnomedicina, folkloras, lingvistika,
mikonimai, mitologija.
Abstract.
This article provides an overview of ethnomycology research. It can be divided into linguistic research, which examines the diversity of mushroom names and explains their origins, and research on mushrooming and mushroom traditions, which includes ethnological descriptions of customs, articles on the socio-economic and recreational significance of mushrooming, ethnomedical and ethnopharmacological work, and folklore and mythological studies related to fungi and mushrooming. In summary, ethnomycological work in Lithuania is still scarce, and the field is still awaiting research attention. In particular, there is a lack of comprehensive and coherent works on the significance of mushrooms and mushroom picking in our culture.
Keywords: ethnopharmacology, ethnology, ethnomedicine, folklore, linguistics, myconyms, mythology.