Gegužės 20-oji – ypatinga diena gamtai ir mokslui!

Šiandien minima Pasaulinė metrologų diena ir Pasaulinė bičių diena – dvi svarbios progos, primenančios, kaip glaudžiai mūsų kasdienis gyvenimas susijęs su tiksliais matavimais ir gyvąja gamta.

Metrologija – mokslas apie matavimus ir matavimo priemones. Nuo temperatūros, ilgio ar masės iki sudėtingų fizikinių procesų – metrologija užtikrina tikslumą, kuris būtinas moksle, pramonėje, sveikatos apsaugoje ir aplinkos stebėsenoje.

1875 m. gegužės 20 d. 17 valstybių pasirašė Metro konvenciją, kuri tapo tarptautinės vienetų sistemos (SI) pagrindu. Šiandien konvenciją yra pasirašiusios jau 51 valstybė. Šiai datai paminėti kasmet švenčiama Pasaulinė metrologų diena.

Taip pat šiandien minima Pasaulinė bičių diena, skirta atkreipti dėmesį į šių neįkainojamų apdulkintojų svarbą mūsų ekosistemoms ir maisto gamybai.

Gamtos tyrimų centro mokslininkai tiria, kaip klimato kaita veikia vabzdžių ir augalų tarpusavio ryšius. Pavyzdžiui, temperatūros pokyčiai gali sukelti nesutapimus tarp bičių aktyvumo ir augalų žydėjimo laikotarpių, o tai turi įtakos tiek bičių išlikimui, tiek augalų dauginimuisi.

Naujausi tyrimai parodė, kad natūraliose pievose laukinių bičių įvairovė yra iki 4 kartų didesnė nei intensyviai ūkininkaujamuose laukuose.

Dr. Laima Blažytė-Čereškienė, Gamtos tyrimų centro Cheminės ekologijos ir elgsenos laboratorijos vadovė, jau daugelį metų tiria bičių sveikatą ir elgseną bei koordinuoja tarptautinius projektus, tokius kaip INSIGNIA-EU, kuriuose bitės naudojamos kaip bioindikatoriai aplinkos taršai vertinti. Ji taip pat vadovauja projektams, siekiantiems išsaugoti vietinę tamsiąją bitę (Apis mellifera mellifera) Lietuvoje.

Šios dvi datos primena, kad mūsų gebėjimas suprasti pasaulį ir jį apsaugoti tiesiogiai priklauso nuo mokslo pažangos – tiek matavimų tikslumo, tiek rūšių išsaugojimo srityse.

×