Knyga skirta Gamtos tyrimų centro Geologijos ir geografijos instituto konsultantui, profesoriui, fizinių mokslų habilituotam daktarui Valentinui Baltrūnui. Ją sudaro dvi dalys. Pirmojoje – surinkti kolegų straipsniai apie jo mokslinę, pedagoginę, visuomeninę veiklą, prisiminimai apie kartu atliktus darbus, rašytus straipsnius, ekspedicijas. Antrojoje dalyje – Valentino Baltrūno bibliografijos rodyklė, kurioje pateiktas jo parašytų knygų ir vadovėlių, mokslinių ir populiarių straipsnių, vykdytų projektų sąrašas. Knyga atspindi platų V. Baltrūno interesų lauką. Mokslininkas tiria jauniausiojo geologinio periodo – kvartero – stratigrafiją, storymės sandarą, paleogeografiją, geochronologiją. Jis domisi pleistoceno ledynmečių ir tarpledynmečių nuogulomis, moreninių darinių sudėtimi, formavimusi ir koreliacija. V. Baltrūnui įdomi aplinkos geologija (ekogeologija) ir aplinkos tyrimų metodologija, geoarcheologija, kultūrinio kraštovaizdžio tyrimai, mokslo, gamtos ir tautosakos paveldo tyrimai.
Knygą sudarė ir redagavo Kvartero tyrimų laboratorijos mokslo darbuotoja Violeta Pukelytė, bibliografijos rodyklę sudarė Lietuvos MA Vrublevskių bibliotekos vyr. bibliografė Sigita Dagienė.
Mokslinėje monografijoje apžvelgiama naujos mokslo šakos – klimato kaitos ornitologijos – atsiradimo istorija, supažindinama su šios mokslo šakos ištakomis, pristatomas dabartinio klimato formavimasis Žemėje, pateikti klimato kaitos planetoje istoriniai pavyzdžiai, dabartinės globalios kaitos ypatumai. Monografijoje aprašoma klimato, kaip vieno svarbiausių limituojančių ekologinių veiksnių, svarba paukščiams, nagrinėjamas dabartinės klimato kaitos poveikis paukščių metiniam gyvenimo ciklui, atskiriems jo komponentams, remiantis ne tik pasaulio, bet ir Lietuvos pavyzdžiais. Knyga supažindina su galima klimato kaitos poveikio paukščiams (rūšims, populiacijoms, rūšių gausumui, bendrijoms, migracijai, ekologinei sinchronizacijai) perspektyva, kalbama apie tai, kas laukia sparnuočių ateityje, pristatomos šio poveikio prognozės XXI amžiui, paukščių apsaugos ir išsaugojimo ateities kartoms iššūkiai, galimybės ir uždaviniai aplinkosaugos sistemai. Supažindinama su aplinkosauginiais instrumentais, taikytinais klimato kaitos poveikio atveju. Monografijoje aptartas žmonijos numatomų klimato kaitos švelninimo priemonių neigiamas poveikis paukščiams ir kaip galima jo išvengti. Monografija skiriama plačiajam skaitytojų ratui, ji pravers mokslininkams, doktorantams, aukštųjų mokyklų biologijos, ekologijos ir aplinkotyros specialybės dėstytojams ir studentams, moksleiviams kaip papildoma priemonė studijoms, biologams, aplinkosaugininkams, gamtininkams ir visiems gamtos mylėtojams.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.