Medvilnės dažymas, naudojant biologinių atliekų ekstraktus: ekologiškesnis požiūris

Gamtos tyrimų centro Augalų fiziologijos laboratorijos mokslinis darbuotojas dr. Md. Reazuddin Repon neseniai dalyvavo 30-ojoje tarptautinėje Baltijos šalių konferencijoje „Medžiagų inžinerija ir moderni gamyba 2023“. Spalio 19 d. Kaune vykusioje konferencijoje susirinko medžiagų inžinerijos mokslininkai ir pramonės ekspertai iš Baltijos ir kitų šalių, kurie dalijosi žiniomis.

Konferencijos metu dr. R. Repon pristatė savo tyrimą tema „Medvilnės dažymas, naudojant biologinių atliekų ekstraktus: ekologiškesnis požiūris“. Šio darbo bendraautoriai buvo Daiva Mikučionienė iš Kauno technologijos universiteto, Sigita Jurkonienė iš Gamtos tyrimų centro ir Tarikul Islam iš Gruzijos universiteto.

Dr. Reazuddin Repon atlikto tyrimo tikslas – išspręsti spalvų patvarumo savybių ir ribotos spalvų įvairovės problemas, taikant natūralius dažiklius tekstilei dažyti. Šiame tyrime medvilninis audinys buvo iš anksto padengtas metalų druskomis, kad būtų sustiprintas dažų ir pluošto surišimas.

Visos spalvų atsparumo savybės, išskyrus atsparumą šviesai, buvo labai geros. Tačiau spalvų įvairovė nebuvo labai didelė. Siekiant išanalizuoti pavojų aplinkai, buvo apskaičiuoti metalų jonų kiekiai dažymo nuotekose. Paaiškėjo, kad jie viršijo aplinkosaugos normose nustatytą leistiną ribą. Tačiau gatavame audinyje rastų metalų pėdsakų kiekiai nebuvo laikomi kenksmingais žmonių sveikatai. Todėl dr. R. Repon pasiūlė tęsti tyrimus, kuriant naujus metodus išgauti platesnę spalvų gamą, spalvos patvarumą ir mažinant metalų druskų naudojimą ateityje.

×