Gegužės 3–5 d. Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Gamtos tyrimų centro Kvartero tyrimų laboratorijos (GTC KTL) mokslininkas stažuotojas dr. Michalʼas Šujanʼas dalyvavo Vienos gamtos istorijos muziejuje surengtame RCMNS Interim Colloquium 2025 renginyje „Neogeno Viduržemio–Paratetijos sistemos pažinimo pažanga“ / „Advances in Understanding the Neogene Mediterranean-Paratethyan System“. Renginį organizavo dr. Olegʼas Mandicʼius ir dr. Mathiasʼas Harzhauserʼis, jame dalyvavo geomokslininkai iš visos Europos.
M. Šujanʼas pristatė naujausius savo podoktorantūros projekto „CosmoLith“ pasiekimus, susijusius su ledynmečio izostatinio prisitaikymo, kaip galimo upių tinklo reorganizacijos veiksnio, tyrimu ankstyvajame pleistocene dabartinės Lietuvos teritorijoje. Ši įdomi idėja plėtojama, remiantis Holgerʼio Steffenʼo (Lantmäteriet, Švedija) atliktu modeliavimu. Laura Gedminienė (GTC KTL) ir Marianna Kováčová (Komenijaus (Comenius) universitetas, Bratislava) pateikė palinologinę įžvalgą, kuri yra vertinga kintančios aplinkos dėlionės dalis.
Be to, M. Šujanʼas pasidalijo naujais duomenimis apie autigeninio 10Be/9Be datavimo taikymą pietinės Panonijos baseino sistemos chronostratigrafijai. Nauji duomenys gaunami iš Kroatijos, bendradarbiaujant su Marko Špelićʼiumi, Marijanʼu Kovacicʼiumi, Viktória Baranyi, Tomislavʼu Kurečićʼiumi ir Ivica Pavičićʼiumi, taip pat iš Serbijos, bendradarbiaujant su Dejanʼu Radivojevicʼiumi ir Dejanʼu Prelevicʼiumi.
Konferencija baigėsi pažintine išvyka į Šoprono–Eizenštato baseiną (Austrija ir Vengrija), kurios metu daugiausia dėmesio buvo skirta Centrinio Paratečio badeno ir sarmatų (s.s.) stadijoms. Išvykos metu vyko įdomios diskusijos ir įkvepiantis gido Mathiasʼo Harzhauserʼio pasakojimas apie paleoaplinką.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.