Nuo Lietuvos ledynmečio iki Panonijos baseino: GTC mokslininkas RCMNS konferencijoje Vienoje

Gegužės 3–5 d. Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Gamtos tyrimų centro Kvartero tyrimų laboratorijos (GTC KTL) mokslininkas stažuotojas dr. Michalʼas Šujanʼas dalyvavo Vienos gamtos istorijos muziejuje surengtame RCMNS Interim Colloquium 2025 renginyje „Neogeno Viduržemio–Paratetijos sistemos pažinimo pažanga“ / „Advances in Understanding the Neogene Mediterranean-Paratethyan System“. Renginį organizavo dr. Olegʼas Mandicʼius ir dr. Mathiasʼas Harzhauserʼis, jame dalyvavo geomokslininkai iš visos Europos.

M. Šujanʼas pristatė naujausius savo podoktorantūros projekto „CosmoLith“ pasiekimus, susijusius su ledynmečio izostatinio prisitaikymo, kaip galimo upių tinklo reorganizacijos veiksnio, tyrimu ankstyvajame pleistocene dabartinės Lietuvos teritorijoje. Ši įdomi idėja plėtojama, remiantis Holgerʼio Steffenʼo (Lantmäteriet, Švedija) atliktu modeliavimu. Laura Gedminienė (GTC KTL) ir Marianna Kováčová (Komenijaus (Comenius) universitetas, Bratislava) pateikė palinologinę įžvalgą, kuri yra vertinga kintančios aplinkos dėlionės dalis.

Be to, M. Šujanʼas pasidalijo naujais duomenimis apie autigeninio 10Be/9Be datavimo taikymą pietinės Panonijos baseino sistemos chronostratigrafijai. Nauji duomenys gaunami iš Kroatijos, bendradarbiaujant su Marko Špelićʼiumi, Marijanʼu Kovacicʼiumi, Viktória Baranyi, Tomislavʼu Kurečićʼiumi ir Ivica Pavičićʼiumi, taip pat iš Serbijos, bendradarbiaujant su Dejanʼu Radivojevicʼiumi ir Dejanʼu Prelevicʼiumi.

Konferencija baigėsi pažintine išvyka į Šoprono–Eizenštato baseiną (Austrija ir Vengrija), kurios metu daugiausia dėmesio buvo skirta Centrinio Paratečio badeno ir sarmatų (s.s.) stadijoms. Išvykos metu vyko įdomios diskusijos ir įkvepiantis gido Mathiasʼo Harzhauserʼio pasakojimas apie paleoaplinką.

×