Sarcocystis parazitų aptikimas aplinkos mėginiuose iš Lietuvos ūkių

Naujausių tyrimų Genetikos laboratorijoje metu atliktas Sarcocystis parazitų identifikavimas gamtiniuose vandens, šieno ir dirvožemio mėginiuose iš Lietuvos gyvulininkystės ūkių.

Šio tyrimo pagrindinis tikslas buvo identifikuoti pasirinktas zoonotines Sarcocystis rūšis ir rūšis, kurių tarpiniai šeimininkai yra naminiai gyvuliai, iš ūkių surinktuose vandens, šieno ir dirvožemio mėginiuose bei palyginti jų paplitimą skirtingose aplinkose. Šiam tyrimui atlikti gamtiniai mėginiai buvo renkami trejus metus vasaros laikotarpiu iš 10 naminių gyvulių ūkių Lietuvoje.

Išanalizavus gautus duomenis, nustatyta, kad, nepaisant tiriamųjų metų, didesnė tikimybė užsikrėsti yra per vandenį arba šieną nei per dirvožemį. Be to, vandens ir šieno mėginiuose dažniausiai buvo aptinkama penkių skirtingų Sarcocystis rūšių eDNR, o dirvožemio mėginiuose vidutiniškai trys.

Padaryta išvada, jog Sarcocystis rūšių atsiradimas nepriklauso nuo ūkyje auginamų gyvulių. Pavyzdžiui, galvijus užkrečianti Scruzi buvo identifikuota visuose pasirinktuose ūkiuose bent vienais tyrimo metais. Be to, S. cruzi eDNR buvo dažniausiai aptikta per trejų metų laikotarpį iš visų dešimties tiriamųjų rūšių.

Tyrimo metu identifikuotos dvi zoonotinės rūšys, S. hominis ir Ssuihominis, kurių tarpiniai šeimininkai atitinkamai yra galvijai ir kiaulės. Svarbu pabrėžti, kad šio darbo metu zoonotinė Shominis pirmą kartą nustatyta aplinkos mėginiuose visame pasaulyje, o Ssuihominis Lietuvoje aptikta po 30 metų pertraukos.

Kvietimą publikuoti duomenis Q1 kvartilės žurnale „Food and Waterborne Parasitology“ gavo Genetikos laboratorijos doktorantė Agnė Baranauskaitė, kai gautus rezultatus pristatė Europos parazitologų federacijos organizuotoje konferencijoje „EMOP 2024“, vykusioje Vroclave, Lenkijoje.

NUORODA Į STRAIPSNĮ

×