2023 m. spalio 23–24 d. Helsinkyje, Suomijoje, įvyko Šiaurės šalių suinteresuotųjų šalių (angl. stakeholders) seminaras apie Šiaurės šalių kultūrinių augalų laukinių gentainių (angl. crop wild relatives – CWR) ilgalaikį išsaugojimą ir prieigą prie jų.
Tai buvo efektyvus pasidalijimas žiniomis, klausant kviestinius pranešimus apie kitų Europos šalių (Šveicarija, Ispanija, Portugalija) vykdytus arba vykdomus projektus ir diskutuojant atskiruose pogrupiuose šiomis temomis:
– Aptarti įvairių saugomų teritorijų (ST) kategorijų tinkamumo ilgalaikiam CWR saugojimui aspektai.
– MAWP (labiausiai tinkama laukinė populiacija) yra Europoje priimta koncepcija, padedanti nustatyti CWR populiacijos pirmenybę saugojimui. Pritarta, kad turėtume taikyti šią koncepciją taip pat ir savo regione.
– Genetinių išteklių – mūsų atveju CWR – prieinamumas greičiausiai priklauso nuo ST kategorijos, kurioje auga taksonas. Aptarta, kaip galėtų būti organizuotas prieinamumas prie in situ saugomų CWR rūšių genetinių išteklių. Čia akcentuotas koordinacinis genų banko vaidmuo, bendradarbiaujant su ST valdytojais ir prižiūrėtojais.
– Numatytos bendradarbiavimo kryptys ir formos, pasitelkiant įvairias regionui taikomas paramos programas.
Apibendrinant galima pastebėti, kad regioninis požiūris darosi vis perspektyvesnis, nes yra bent keli bendri dalykai, jungiantys šalis partneres, įskaitant panašias klimato sąlygas, nacionalinių florų sudėties panašumą, žmonių požiūrį į CWR ir laukinių maistinių bei kitų naudojamųjų augalų rūšių išsaugojimą ir t. t. Ką turime padaryti, tai sukurti bendrą požiūrį į CWR išsaugojimo planavimą, kurį jau pradėjo plėtoti penkios Šiaurės šalys, bet turėtų apimti ir tris Baltijos valstybes. Bendra informacinė sistema, apimanti CWR paplitimą regione ir susijusius duomenis, taip pat būtų reikšmingas laimėjimas, stiprinant regioninį bendradarbiavimą.
Padėka Šiaurės šalių ministrų tarybai (NCM), kuri per savo atstovus visose Baltijos šalyse teikia paramą regioniniam bendradarbiavimui skatinti.
Iš viso seminare dalyvavo 41 dalyvis, įskaitant 6 iš Baltijos šalių, taip pat iš Ispanijos, Portugalijos, Šveicarijos.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.