Šukinė plūdė (Stuckenia pectinata (L.) Börner)). Vyr. mokslo darbuotojos komentaras.

Gyventojai, turintys nuosavus vandens telkinius, surado vandens augalą, panašų į išsivyniojusį žalių siūlų kamuolį. Kas tai per augalas, paprašėme pakomentuoti Gamtos tyrimų centro Floros ir geobotanikos laboratorijos vyresniąją mokslo darbuotoją dr. Zofiją Sinkevičienę.

Šukinė plūdė (Stuckenia pectinata (L.) Börner)) yra viena iš plačiausiai pasaulyje paplitusių vandens augalų rūšių. Ji auga ir gėlame, ir sūriame vandenyje visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą. Ji aptinkama ir tekančiuose, ir stovinčiuose vandenyse: upėse, upeliuose, kanaluose, jūrų, lagūnų pakraščiuose, ežeruose, tvenkiniuose, kūdrose. Todėl nenuostabu, jeigu ją aptinkate savo artimiausios aplinkos vandenyse.

Šukinė plūdė turi siaurus linijiškus lapus ir auga visiškai panirusi po vandeniu. Tik žydėjimo metu iškelia į paviršių žiedynus. Žiedai apdulkinami vėjo, o sėklos plūduriuoja vandens paviršiuje ir gali būti plačiai išplatinamos. Dauginasi ne tik sėklomis, bet ir krakmolingais gumbeliais, susiformuojančiais ant šakniastiebių. Maistingi gumbeliai yra svarbus maisto šaltinis vandens paukščiams, taip pat ir vandeniniams žvėreliams, kurie prisideda prie augalo platinimo.

Šukinė plūdė tolerantiškas eutrofikacijai, tai yra pakenčia mažą vandens skaidrumą ir didelę maisto medžiagų koncentraciją, todėl gali tapti nepatogia piktžole mažuose dirbtiniuose vandens telkiniuose, laivuojamose upėse ir kanaluose.

Teksto autorė Zofija Sinkevičienė

×