Sveikų ir infekuotų europinių mėlynių bakterinės mikrobiotos lyginamoji analizė

Gamtos tyrimų centro Augalų fiziologijos ir Genetikos laboratorijos darbuotojai atlikto sveikų ir fitoplazma užkrėstų europinių mėlynių augalų endofitinių bakterijų mikrobiomų lyginamąją analizę.
Žinoma, jog Europos mėlynių (Vaccinium myrtillus) sveikatai ir augimui svarbus mikrobiomas keičiasi, kai augalai užsikrečia fitoplazma – pavojingu augalų patogenu.
Šiame tyrime lygintas sveikų ir fitoplazma („Candidatus Phytoplasma pruni“ ir „C. Phytoplasma trifolii“) užkrėstų mėlynių endofitinis bakterijų mikrobiomas, naudojant naujos kartos sekoskaitą. Tyrimas parodė, kad užkrėsti augalai pasižymi didesne bakterijų įvairove (ASV gausa), bet bendras mikrobiomos pasiskirstymas reikšmingai nesiskiria nuo sveikų augalų.
Užkrėstuose augaluose gausiau aptikta tam tikrų naudingų bakterijų, tokių kaip Azospirillaceae ir Beijerinckiaceae, galinčių skatinti augimą ar padėti atsilaikyti prieš stresą. Tuo tarpu sveikų augalų mikrobiomas pasižymėjo didesniu gamaproteobakterijų, įskaitant Rhizobium, paplitimu.
Šie rezultatai atskleidžia, kad fitoplazmos infekcija veikia ne tik augalo fiziologiją, bet ir jo mikrobiomą, sudarydama nišas naujiems mikroorganizmams. Tai gali atverti kelią mikrobiomų diagnostikai ar net biokontrolės priemonėms kovai su fitoplazminėmis ligomis.
×