Liepos 6–12 dienomis Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Gamtos tyrimų centro Giluminės geologijos laboratorijos mokslininkė dr. Gražina Skridlaitė dalyvavo tarptautinėje Goldschmidt konferencijoje, kurią kasmet organizuoja Geochemikų draugija (Geochemical Society) ir Europos geochemijos asociacija (European Association of Geochemistry, EAG). Šįmet ji vyko nuostabiojoje Prahoje.
Apie 4400 dalyvių Prahos kongresų centre pristatė naujausius tyrimų rezultatus apie geologinius, geocheminius procesus visose vidinėse ir išorinėse Žemės sferose ir toli už jos ribų. Daug dėmesio skirta geocheminių procesų eksperimentams, kurių metu patvirtinamos arba paneigiamos net ilgus metus gyvavusios tiesos. Daug tyrimų skirta fluidams, kurie vienu ar kitu būdu dalyvavo ir (ar) dalyvauja pagrindiniuose geologiniuose procesuose, formuojant pačias uolienas, jas keičiant, tirpinant, mobilizuojant ir nusodinant naudingus mineralus, ypač strategiškai svarbias žaliavas. Giluminės geologijos laboratorijos doktorantės Olgos Deminos, mokslininkų dr. Gražinos Skridlaitės ir dr. Lauryno Šiliausko bei kolegų Marcinʼo Lackiʼo iš Varšuvos universiteto ir Tomasʼo Narea iš Lundo universiteto pristatytas stendinis pranešimas kaip tik skirtas fluido sukeltiems pakitimams ir aprūdijimams Kabelių granituose pietų Lietuvoje tirti.
Dr. Laurynas Šiliauskas buvo ir žodinio pranešimo apie mafinio silo amžiaus nustatymą Pietų Afrikoje bendraautoriu. Ten jis rinko medžiagą kartu su vadovu Ashley Gumsley podoktorantūrinės stažuotės metu.
Buvo pristatyta daug naujų tyrimo metodų, tinkamų ne tik praeities, bet ir dabarties geologiniams ir gamtiniams procesams. Vis tobulėjanti aparatūra ir metodikos leidžia tirti net labai mažus medžiagos kiekius įvairiais pavidalais. Konferencijos metu vykusioje parodoje buvo galima susipažinti su modernia aparatūra, pavyzdžių paruošimo technologijomis, modeliavimo programomis, informacinėmis sistemomis ir moksline literatūra.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.