Vasarą, sušilus orams ir vandeniui, suaktyvėja gyvybiniai procesai ir vandens telkiniuose. Vandens telkinio savininko, alytiškio Aliaus Mazaliausko filmuotą video reportažą paprašėme pakomentuoti Gamtos tyrimų centro vyr. mokslo darbuotojų dr. Juditos Koreivienės ir dr. Jūratės Karosienės.
Ką mes matome vandens paviršiuje? Kokiomis aplinkybėmis tai gali susiformuoti? Pavojinga žmogui ir žuvims ar ne? Kokių priemonių reiktų imtis vandens telkinio savininkui?
Medžiagoje užfiksuotas melsvabakterių sukeltas vandens žydėjimas. Žydėjimo metu melsvabakterės sparčiai dauginasi, formuoja santalkas ir vanduo tampa melsvai žalios spalvos. Esant ramiam orui iškyla į vandens paviršių ir suformuoja plėveles. Vandens žydėjimas yra geriausiai matoma vandens telkinių eutrofikacijos pasekmė. Perteklinis azoto ir fosforo junginių kiekis, patenkantis į vandens telkinius iš baseino dėl intensyvios ūkinės veiklos, nesutvarkytų nuotekų valymo sistemų, buityje naudojamų cheminių priemonių, taip pat temperatūra yra vieni svarbiausių veiksnių melsvabakterių intensyviam augimui ir vandens žydėjimų formavimuisi. Todėl vandens žydėjimai yra dažnas reiškinys vasaros laikotarpiu.
Tyrimais yra nustatyta, kad net iki 75 % žydinčių vandens telkinių yra pavojingi žmogui ir gyvūnams. Melsvabakterės sintetina ir į aplinką išskiria toksinius junginius, vadinamus cianotoksinais. Priklausomai nuo jų sudėties ir koncentracijos vandens telkinyje, šie toksinai gali sukelti alergines odos reakcijas, dusulį ar virškinimo sistemos sutrikimus. Išsimaudžius žydinčiame vandenyje gali pasireikšti apsinuodijimo požymiai, bendras kūno silpnumas, galvos svaigimas, sunku kvėpuoti, gali dilgčioti galūnėse. Kai kurie cianotoksinai kaupiasi organizme ir sukelia įvairias lėtines ligas (vėžį, išsėtinę sklerozę, paspartina Alzheimerio ligą, kt.). Be to, šie toksinai kaupiasi žuvyse ir kituose vandens organizmuose, todėl su maistu gali patekti į žmogaus organizmą.
Norime atkreipti dėmesį, kad didžiausias pavojus žmogaus ir gyvūnų sveikatai kyla pasibaigus vandens žydėjimui, kuomet melsvabakterės suyra ir cianotoksinai patenka į vandenį. Būtent tuomet cianotoksinų kiekiai būna didžiausi ir jie gali išlikti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.
Žydinčiame vandens telkinyje reikėtų elgtis atsargiai, nes cianotoksinai gali patekti į organizmą: nenardyti; plaukiant ar užsiiminėjant vandens sportu, stengtis, kad vanduo nepatektų pro burną ar nosį; neleisti gyvūnams lakti tokio vandens; žydinčiu vandeniu nelaistyti daržų. Ypač atsargūs turėtų būti alergiški žmonės, maži vaikai ir senjorai.
Norint išspręsti vandens žydėjimo problemą, visų pirma reikėtų rasti ir pašalinti priežastį – potencialius taršos azoto ir fosforo junginiais šaltinius. Vėliau vandens kokybei gerinti galima taikyti skirtingas priemones, kurias pasirinkti reiktų atsižvelgiant į vandens telkinio dydį, pratakumą, vandens žydėjimo intensyvumą ir pobūdį.
Lietuvos žydinčius vandens telkinius galima pamatyti sukurtame interaktyviame žemėlapyje. Jame taip pat patiems galima pažymėti pastebėtus vandens žydėjimus.
Pažymėk žydintį vandens telkinį galima: https://arcg.is/0jqvCn arba
Žemėlapis su žydinčiais vandens telkiniais galima rasti: https://arcg.is/1v5faT arba
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.