39-oji jaunųjų geologų stovykla: pažinimo savaitė Molėtų rajone

2025 m. birželio 23–28 dienomis Molėtų rajone, poilsio namuose „Toliejai“, įvyko kasmetinė 39-oji jaunųjų geologų stovykla „Kur uolienos, mineralai…“, subūrusi entuziastingus gamtos tyrinėtojus iš visos Lietuvos. Šiemet stovykloje dalyvavo jaunųjų geologų būreliai: „Kūliai“ (Plungės r. Kulių gimnazija, mokytoja Jolanta Pieškuvienė), „Gargždas“ (Klaipėdos r. Gargždų „Kranto“ progimnazija, mokytoja Audronė Remeikienė), ir „Fosilijiečių“ komanda (Vilnius, Šiaurės licėjus, mokytojas Simonas Saarmann). Stovykloje dalyvavo 19 vaikų, kurie visą savaitę gilino žinias apie geologiją, atliko praktinius tyrimus gamtoje, bendravo su mokslininkais ir dalyvavo kūrybinėse bei pažintinėse veiklose.

Stovyklos pradžia sutapo su Joninėmis – pirmąjį vakarą, po įsikūrimo, vyko iškilminga atidarymo ceremonija: buvo pakelta stovyklos vėliava, visi kartu sugiedojo stovyklos himną. Po ceremonijos stovyklautojai pynė vainikus, kūrė laužą ir paleido vainikus į ežero bangas, taip prasmingai paminėdami Joninių tradicijas bendrystės ir vasariškos nuotaikos dvasioje.

Antroji stovyklos diena prasidėjo 6 kilometrų žygiu prie artimiausio upelio, kur kartu su hidrologeologu Žygimantu Palaičiu (UAB „Hidro Geo Consulting“) mokiniai atliko hidrologinius tyrimus: matavo upelio debitą, braižė dugno profilį. Po pietų Gamtos tyrimų centro mokslininkė dr. Ieva Baužienė vedė dirvožemio tyrinėjimo užsiėmimus, kurių metu mokiniai lygino skirtingų vietovių dirvožemio sluoksnius, aptarė jų susidarymo ypatumus ir ekologinę reikšmę.

Trečią stovyklos dieną dalyvių laukė pažintis su geologiniu reljefu – vadovaujant dr. Gražinai Skridlaitei ir doktorantei Olgai Deminai, jie tyrinėjo apylinkių kraštovaizdį ir aiškinosi, kaip paviršiaus formos susijusios su gilesnėmis geologinėmis struktūromis. Po pietų vyko praktiniai užsiėmimai – uolienų ir mineralų atpažinimo mokymai bei darbas su tektonine dėže, kur mokiniai analizavo geologinius procesus.

Ketvirtadienį mokiniai lankėsi Lietuvos etnokosmologijos muziejuje, kur susipažino su Visatos tyrinėjimų istorija ir žmogaus ryšiu su kosmosu. Po pietų dr. Gražina Skridlaitė ir Olga Demina vedė petrografinį konkursą bei paskaitą apie brangakmenių pasaulį. Vakare vyko smagios ir simbolinės jaunųjų geologų krikštynos – dalyviai atliko įvairias užduotis, davė geologo priesaiką ir oficialiai tapo stovyklos bendruomenės dalimi. Dieną vainikavo kupinas įspūdžių naktinis žygis „Lobis“ – mokiniai keliavo aplink Ešerinio ežerą, sekė žemėlapyje pažymėtą maršrutą ir ieškojo paslėpto lobio.

Penktadienį jaunieji geologai vyko į Jono Satkūno sodybą Žibėčių kaime – čia jie apžiūrėjo įrengtus muziejus, klausėsi mokslininko pasakojimų apie regiono geologinį išskirtinumą ir patys išbandė rankinį grąžtą. Po pietų Šiaurės licėjaus mokytojas S. Saarmann vedė interaktyvų užsiėmimą, kurio metu mokiniai susipažino su geologinių žemėlapių sudarymo principais.

Visą savaitę vakarais visų būrelių laukė svarbi užduotis – parengti ataskaitas apie stovyklos metu vykdytas veiklas. Kiekvienas būrelis pristatė savo patirtis, tyrimų rezultatus, įspūdžius ir įgytas žinias. Be to, vakarai buvo praturtinti sportinėmis veiklomis, kūrybiniais užsiėmimais ir stalo žaidimais, kurie stiprino bendrystę ir skatino dalyvių bendradarbiavimą.

Stovyklos uždarymo metu dalyviai buvo apdovanoti už aktyvų dalyvavimą, smalsumą ir bendradarbiavimą. Visi išsivežė ne tik naujų žinių ir praktinės patirties, bet ir šiltus prisiminimus apie bendrystę, gamtos pažinimą bei naujus draugus. Stovykla tapo įkvepiančiu gamtos ir mokslo pažinimo savaitės simboliu, kuri, kaip tikimasi, sugrįš ir kitais metais.

Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie prisidėjo prie 39-osios jaunųjų geologų stovyklos įgyvendinimo. Dalis stovyklos išlaidų buvo padengta iš geologinių įmonių – skirtos finansinės paramos. Taip pat dėkojame Lietuvos mokslo tarybai, skyrusiai lėšų stovyklos veikloms, remiant Lietuvos geologų sąjungą pagal programą „Parama akademinėms asociacijoms“ (sutarties Nr. S-ACO-25-19). Stovyklą padėjo organizuoti Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra (LINEŠA) renginių koordinatorius Marius Juškevičius bei Gamtos tyrimų centro mokslininkė dr. Ingrida Bagdanavičiūtė. Taip pat dėkojame visiems, kurie vedė veiklas ir dalijosi savo žiniomis: Žygimantui Palaičiui (UAB “Hidro Geo Consulting”), Gamtos tyrimų centro mokslininkams dr. Ievai Baužienei, dr. Gražinai Skridlaitei, Olgai Deminai, dr. Jonui Satkūnui, Indrei Satkūnienei bei Šiaurės licėjaus mokytojui Simonui Saarmann.

×