Ar bus atstatyta Gedimino pilis?

Š. m. kovo 19 d. Lietuvos mokslų akademijoje (LMA) įvyko diskusija  tema „Gedimino kalnas Vilniaus istorijoje“, renginį organizavo LMA Biologijos, medicinos ir geomokslų skyrius.

Įžanginį žodį tarė LMA viceprezidentas akademikas Zenonas Dabkevičius. Jis pažymėjo, kad Gedimino kalnas ir pilys Vilniaus miesto ir Lietuvos valstybės istorijoje turi išskirtinę, simbolinę reikšmę. Šios dienos diskusijos tikslas – supažindinti visuomenę su Gedimino kalno ir jo statinių tvarkybos projekto koncepcija ir pasidalyti naujomis įžvalgomis apie galimą Vilniaus Aukštutinės pilies atkūrimą.

Vilniaus istorinės gamtinės aplinkos ir Gedimino pilies kalno tyrėjai ir ekspertai pristatė vertingus pranešimus.

Architektas Rimas Grigas nusakė priimtą Gedimino kalno statinių ir šlaitų tvarkybos darbų koncepciją, išsamiai apibūdino parengtą projektą, parodė taikomų kompleksinių inžinerinių statybinių sprendinių priežastis, kurias nulėmė gausūs istorinių, architektūrinių, archeologinių, geologinių, konstrukcinių tyrimų duomenys, gauti skirtingais istoriniais laikotarpiais. Gedimino kalno tvarkybos darbai 2025 m. jau prasidėjo, jie vyks tam tikrais etapais, derinant su preliminariais tvarkybos darbų terminais.

Architektas Algirdas Kaušpėdas perskaitė pranešimą „Vilniaus Aukštutinės pilies atkūrimo vizija“, parodė naujų technologijų galimybes, kuriomis atkurti pilies kontūrai, remiantis skirtingais paveikslais ar nuotraukomis. Apibendrinta archyvinė medžiaga leidžia sukurti Vytauto Didžiojo epochos Aukštutinės pilies atkūrimo vaizdą.

Toliau vyko diskusija, susijusi su leidinio, su išlyga pavadinto „Miestas ir jo kalnas“, parengimu. Trumpus pasisakymus pateikė autoriai: geologas doc. dr. Jonas Satkūnas, archeologas dr. Gediminas Vaitkevičius, inžinierius Liudas Furmonavičius, geologas dr. Ginutis Juozapavičius, inžinierius geologas doc. dr. Šarūnas Skuodis, kurie pristatė rašomų skyrių tematikas, atsakė į auditorijos klausimus. Renginyje buvo pateikta įdomių minčių apie būsimą Gedimino kalno vaizdą, pavyzdžiui, kaip bus sprendžiamas galimas biologinių šlaitų apsaugos priemonių – žolinės dangos arba medynų – panaudojimo klausimas.

Renginys buvo skirtas ilgamečio Gedimino kalno tyrėjo, žymaus inžinieriaus geologo ir alpinisto Kazimiero Monstvilo (1934–2023) atminimui.

Renginio vedėjai LMA narys akad. Algimantas Grigelis ir LMA Jaunosios akademijos narys doc. dr. Šarūnas Skuodis.

2025 m. kovo 19 d. renginio dalyviai. V. Valuskienės nuotr.

×