Š. m. kovo 19 d. Lietuvos mokslų akademijoje (LMA) įvyko diskusija tema „Gedimino kalnas Vilniaus istorijoje“, renginį organizavo LMA Biologijos, medicinos ir geomokslų skyrius.
Įžanginį žodį tarė LMA viceprezidentas akademikas Zenonas Dabkevičius. Jis pažymėjo, kad Gedimino kalnas ir pilys Vilniaus miesto ir Lietuvos valstybės istorijoje turi išskirtinę, simbolinę reikšmę. Šios dienos diskusijos tikslas – supažindinti visuomenę su Gedimino kalno ir jo statinių tvarkybos projekto koncepcija ir pasidalyti naujomis įžvalgomis apie galimą Vilniaus Aukštutinės pilies atkūrimą.
Vilniaus istorinės gamtinės aplinkos ir Gedimino pilies kalno tyrėjai ir ekspertai pristatė vertingus pranešimus.
Architektas Rimas Grigas nusakė priimtą Gedimino kalno statinių ir šlaitų tvarkybos darbų koncepciją, išsamiai apibūdino parengtą projektą, parodė taikomų kompleksinių inžinerinių statybinių sprendinių priežastis, kurias nulėmė gausūs istorinių, architektūrinių, archeologinių, geologinių, konstrukcinių tyrimų duomenys, gauti skirtingais istoriniais laikotarpiais. Gedimino kalno tvarkybos darbai 2025 m. jau prasidėjo, jie vyks tam tikrais etapais, derinant su preliminariais tvarkybos darbų terminais.
Architektas Algirdas Kaušpėdas perskaitė pranešimą „Vilniaus Aukštutinės pilies atkūrimo vizija“, parodė naujų technologijų galimybes, kuriomis atkurti pilies kontūrai, remiantis skirtingais paveikslais ar nuotraukomis. Apibendrinta archyvinė medžiaga leidžia sukurti Vytauto Didžiojo epochos Aukštutinės pilies atkūrimo vaizdą.
Toliau vyko diskusija, susijusi su leidinio, su išlyga pavadinto „Miestas ir jo kalnas“, parengimu. Trumpus pasisakymus pateikė autoriai: geologas doc. dr. Jonas Satkūnas, archeologas dr. Gediminas Vaitkevičius, inžinierius Liudas Furmonavičius, geologas dr. Ginutis Juozapavičius, inžinierius geologas doc. dr. Šarūnas Skuodis, kurie pristatė rašomų skyrių tematikas, atsakė į auditorijos klausimus. Renginyje buvo pateikta įdomių minčių apie būsimą Gedimino kalno vaizdą, pavyzdžiui, kaip bus sprendžiamas galimas biologinių šlaitų apsaugos priemonių – žolinės dangos arba medynų – panaudojimo klausimas.
Renginys buvo skirtas ilgamečio Gedimino kalno tyrėjo, žymaus inžinieriaus geologo ir alpinisto Kazimiero Monstvilo (1934–2023) atminimui.
Renginio vedėjai LMA narys akad. Algimantas Grigelis ir LMA Jaunosios akademijos narys doc. dr. Šarūnas Skuodis.
2025 m. kovo 19 d. renginio dalyviai. V. Valuskienės nuotr.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.