Lietuvoje yra virš 7000 ežerų, o jų bendras plotas 914 kvadratinių kilometrų. Visi ežerai paslaptingi, bet Baltieji Lakajai turi išskirtinę mįslę – ežero dugne nuskendusį mišką. Neabejojame, daugelis yra apie tai girdėję ar matę nardytojų filmuose, įkeltuose į „Youtube“ platformą. Kaip sakė nardytojas Svaigedas Stoškus: „Į vandenį „nuvažiavęs“ yra maždaug hektaras miško“. Giliausiai medžiai yra virš 100 m atstumu nuo kranto, pagrindiniai didieji medžiai – apie 24 m atstumu, o mažieji medžiai yra palei krantą apie 5 m gylyje.
Baltieji Lakajai yra rininės kilmės, t. y. ilgas (8,6 km), aukštais krantais, duobėtas ir gilus ežeras (didžiausias gylis 45 m).
Kad ežeruose randama nuskendusių medžių kamienų, nieko nestebina, bet kad būtų nuskendęs miškas su vertikaliai stovinčiais kamienais ir šaknimis, yra didelė mįslė. Jei ežero dubuo įsmuko tirpstant po smėliu palaidotiems ledo luistams (vykstant glaciokarstiniam procesui), tai galėjo vykti poledynmetyje, kai dar brandus miškas vargu ar buvo susiformavęs. Kita, labiau tikėtina, versija yra ta, kad tai yra nuslinkusio nuo krantų į ežero duburį miško lopai, kitaip tariant, nuošliaužos (panašios į tas, kurios gadino Gedimino kalną). Galbūt yra buvęs ypatingas įvykis, taip supurtęs Molėtų žemę, kad net ežerai ir jų krantai pasikeitė? Gal tai meteoritas, palikęs Misiūniškio duobę netoli Siesarties ežero ir pabėręs metalinių rutuliukų?
Hidrologai bandė tyrinėti nuskendusių medžių amžių. Buvo paimti 3 bandiniai iš kamienų ir gauti radiokarboninių datavimų duomenys. Dvi datos yra gana panašios ir rodo, kad medžiai augo ir nuskendo XVI–XVII a. Trečia data yra gerokai senesnė ir siekia net 2000 metų pr. m. e. Gal tai laboratorinė klaida? Vienaip ar kitaip, Baltųjų Lakajų miško paslaptis lieka neįminta, bet neabejotinai paskatins naujus tyrimus.
Autoriai: Julius Taminskas, Jonas Satkūnas, Rita Linkevičienė, Gamtos tyrimų centras, Klimato ir vandens tyrimų laboratorija
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.