Dinozaurų pėdsakais

Papilėje (Akmenės raj.) rastas iki šiol vienintelis Lietuvoje „dinozaurų laikų“ (juros periodo) gyvūno stuburo slankstelis, kurį galima įtarti buvus „vandeninio“ dinozauro. Tai geologo dr. V. Katino 1979 m. Papilėje rastas piritu užpildytas roplio stuburo slankstelis. Radinys saugomas Gamtos tyrimų centro mineralų muziejuje. Dėl šios retenybės detalesnio tyrimo šiuo metu tariamasi su Lenkijos mokslininkais, kurie turi nemažą patirtį dinozaurų fosilijų radinių tyrimuose.

Roplio stuburo slankstelis Gamtos tyrimų centro mineralų muziejuje (I. Satkūnienės nuotr.)

 

Paminėtina dar ir tai, kad Šaltiškių karjere juros periodo sluoksniuose rasta jūrinių krokodilų dantų. Tai rodo, kad šioje teritorijoje buvo jūros pakrantė.

O 2010 metais tarptautinės ekspedicijos metu Šaltiškių molio karjere rastos pirmosios Baltijos regione triaso periodo mezozojaus laikų fosilijos: du žandikaulio fragmentai ir trys fitozauro dantys (Archosauriform roplių grupė). Atradimas 2013 metais paskelbtas Kembridžo universteto žurnale (Stephen et al 2013).

Įdomu tai, kad Akmenės rajone žiemgalių pilkapiuose rastos žalvarinės sagės su slibinų (dinozaurų?) pavidalais. Keistas sutapimas, o gal geomitologinė sąsaja?

Žalvarinė segė „Ventos slibinas“.

 

Kolekcijų skyrius

×