Dr. Lauryno Šiliausko stažuotė Geoscience Montpellier, Prancūzijoje

Liepos 8-12 dienomis GTC vyresnysis mokslo darbuotojas Laurynas Šiliauskas dalyvavo stažuotėje Geoscience Montpellier, Prancūzijoje. Jos metu buvo atliekami U-Pb metodu datuotų cirkonų Lu-Hf izotopiniai tyrimai, naudojant lazerio abliacijos masių spektrometrą MC-ICP-MS ThermoScientific Neptune XT.

  

Numatyti cirkonai buvo atrinkti iš jau publikuotų ir nepublikuotų mėginių, iš Lietuvos kristalinio pamato, stengiantis apimti visą nustatytų magminių amžių diapozoną, bei kuo platesnį geografinį pasiskirstymą. Pirmą stažuotės dieną buvo vykdomi trumpi apmokymai bei pravestas instruktažas kaip valdyti lazerio abliacijos masių spektrometrą. Atitinkamai pagal matomą zoniškumą cirkonų grūdeliuose (katodoliumenescenciniame (CL) vaizde), buvo atlikta po vieną ar kelias analizes, jeigu CL vaizde matomi dėsningumų pasikeitimai. Analitiniai plotai (nuo 40 × 40 iki 30 × 30 μm plotuose) buvo atsargiai parenkami, vengiant  įtrūkimų, kitų mineralų intarpų bei skirtingų zonų persidengimo viename analitiniame plote, taip užtikrinant duomenų kokybę. Gauti elementų intensyvumo profiliai laiko (gylio) atžvilgiu šiuo metu yra redukuojami, siekiant atskirti laiko intervalus, kai abliacija vyko homogeniškoje cirkono dalyje. Gauti duomenys bus perskaičiuoti pagal nustatytą U-Pb amžių ir parodys medžiagos šaltinį (skirtinga mantijos sudėtis, senesnė pluta ir pan.), iš kurių išsilydė plutą sudarančių uolienų magma, jos evoliuciją uolienos formavimosi metu (zoniškuose cirkonuose) trumpuose laiko masteliuose, bei ilguose laiko tarpuose, besiformuojant Lietuvos plutai.

 

Numatomas tolimesnis bendradarbiavimas su laboratorijos vadovu dr. Bruno Dhuime, bei geochemiku dr. Leonid Shumlyanskyy ruošiant publikaciją (-as) iš surinktų duomenų.

 

Kelionė buvo finansuota GTC Mobilumo fondo lėšomis.

 

×