Šiais metais Gamtos tyrimų centras (toliau – GTC), bendradarbiaudamas su Vokietijos seniausia bei didžiausia aplinkosaugos asociacija NABU ir Lietuvos ornitologų draugija (toliau – LOD), kviečia dalyvauti jau 8-toje tarptautinėje baltųjų gandrų apskaitoje. Apskaitos tikslas – atnaujinti duomenis apie baltųjų gandrų pasaulinės populiacijos gausumą, jos būklę, nustatyti kylančias grėsmes ir, esant reikalui, numatyti rūšies apsaugos gaires.
Baltasis gandras – agrarinio kraštovaizdžio paukštis, įsikuriantis žmogaus kaimynystėje – laikomas ekologiškos, gyventi sveikos aplinkos ir tausojančio žemės ūkio indikatoriumi. Antropogeninės veiklos ir globalios kaitos įtakoje keičiasi baltųjų gandrų perėjimo, mitybinės, žiemojimo buveinės, dėl ko šiems paukščiams kyla įvairių grėsmių, todėl šios rūšies tyrimai kintančioje aplinkoje yra labai svarbūs.
Kviečiame kiekvieną prisidėti skaičiuojant baltuosius gandrus
2023 m. baltąjį gandrą (Ciconia ciconia) paskelbus „Metų paukščiu“ buvo atliekama inventorizacija visos šalies mastu. Tenka pripažinti, kad 2023 m. vykdytos baltųjų gandrų apskaitos rezultatai atspindi situaciją tik 8 % šalies ploto, todėl negali reprezentuoti šalyje perinčios baltųjų gandrų populiacijos būklės bei netenkina tarptautinės baltųjų gandrų apskaitos metodikos reikalavimų. Taip pat minėtos apskaitos metu nebuvo skaičiuojami jaunikliai (juos skaičiavo tik keli apskaitos dalyviai), todėl nėra naujų duomenų apie baltųjų gandrų perėjimo produktyvumą šalyje.
2024 m. atlikus papildomuose plotuose baltųjų gandrų apskaitą pagal tarptautinę metodiką, galima būtų pateikti patikimus rezultatus apie Lietuvoje perinčią baltųjų gandrų populiaciją. 2010 m. ir 2023–2024 m. apskaitų rezultatų palyginimas leistų daryti išvadas apie baltųjų gandrų populiacijos būklę ir pokyčius visoje Lietuvoje.
Siekiant nustatyti perinčių baltųjų gandrų populiacijos gausą ir jos apsaugos būklę, reikalingi pakankamai reprezentatyvūs, t. y. pakankamos apimties duomenys iš įvairių šalies regionų. Didesnis duomenų kiekis, plačiai paplitusių rūšių atvejų, kurių ištisinė apskaita visoje šalies teritorijoje sunkiai įgyvendinama, nulemia didesnį populiacijos gausos bei būklės įvertinimo tikslumą.
Kviečiame aktyviai jungtis visus paukščių mylėtojus prie tarptautinės iniciatyvos ir surinkti patikimus duomenis apie baltųjų gandrų populiacijos būklę ir pokyčius, įvykusius per pastaruosius 14 metų.
Kaip dalyvauti baltųjų gandrų apskaitoje?
https://lod.maps.arcgis.com/apps/instant/basic/index.html?appid=b431aa3e88224dc4b702e6144342b511
Žemėlapyje matomi rausva spalva pažymėti plotai yra tie, kuriuose jau yra atlikta baltųjų gandrų apskaita 2023 m., bei tie, kuriuos jau pasirinko šių metų apskaitoje nusprendę dalyvauti savanoriai. Visi nepažymėti kvadratai yra laisvi ir juos galima rinktis.
Esant galimybei, pageidautina registruojamus lizdus nufotografuoti (lizdo nuotrauką iš arti ir lizdo nuotrauką kartu su lizdo aplinka).
Surinktus duomenis surašyti į apskaitos koordinatoriaus pateiktą lentelę (Excel formatu) ir atsiųsti elektroniniu paštu: daiva.vaitkuviene@gamtc.lt
Visiems apskaitos dalyviams, atlikusiems baltųjų gandrų apskaitą 5-iuose ar daugiau kvadratuose, GTC mokės atlygį (pagal Individualios veiklos pažymą). Apskaitos dalyvius, pasirinkusius apskaitos kvadratus žemėlapyje (nuoroda duota aukščiau), prašome siųsti pasirinktų kvadratų numerius apskaitos koordinatorei dr. Daivai Vaitkuvienei: daiva.vaitkuviene@gamtc.lt
Kilus klausimų dėl baltųjų gandrų lizdų inventorizacijos, kviečiame kreiptis į šią apskaitą koordinuojančią GTC Paukščių ekologijos laboratorijos vyresniąją mokslo darbuotoją dr. Daivą Vaitkuvienę: daiva.vaitkuviene@gamtc.lt
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.