2022 m. lapkričio 22 d. Lietuvos mokslų akademijoje (LMA) įvyko aukštųjų mokyklų ir mokslinių tyrimų institutų atstovų diskusija „Jaunųjų mokslo daktarų akademinė karjera: iššūkiai ir galimybės“. Gamtos tyrimų centro Ankstyvosios karjeros tyrėjų komiteto (GTC AKTK) nariai kartu su kitais Lietuvos aukštųjų mokyklų ir mokslinių tyrimų institutų atstovais dalijosi gerosiomis praktikomis, siekiant skatinti jaunuosius mokslininkus tobulėti, įsitraukti į institucijų veiklas, padėti rūpintis jų, kaip darbuotojų, tolesnėmis karjeros galimybėmis ir visapuse gerove. AKTK veikla diskusijoje išsiskyrė kaip unikalus, analogo neturintis, gerosios praktikos pavyzdys Lietuvos mokslinių tyrimų institutų istorijoje. AKTK (ir LMA Jaunosios akademijos) pirmininkas dr. V. Palinauskas diskusijoje pažymėjo, kad savo veikla AKTK siekia padėti tiek doktorantams, tiek baigusiems doktorantūros studijas tyrėjams greičiau integruotis į institucijos vykdomas veiklas; turėti balsą sprendimuose, formuojančiuose institucijos gyvenimą; plėtoti tarpdisciplininį bendradarbiavimą; spręsti lygių galimybių, emocinės gerovės užtikrinimo ir kitus tyrėjams svarbius klausimus. Nuo AKTK įkūrimo pradžios (2022 m. gegužės 5 d.) institucijoje aktyviai organizuojami gerosios praktikos pasidalijimo susitikimai, socialinės veiklos, ankstyvosios karjeros tyrėjų poreikiai atstovaujami GTC Mokslo taryboje ir administracijos posėdžiuose, ankstyvosios karjeros tyrėjai įtraukiami į sudaromas komisijas ir darbo grupes, vykdoma aktyvi informacinė sklaida. Po renginio buvo sulaukta susidomėjimo AKTK veiklomis ir komiteto įsteigimo institucijoje praktika iš kitų diskusijoje dalyvavusių institucijų atstovų. Ši diskusija parodė, kad tokio pobūdžio renginiai labai reikalingi ir kad prie jaunųjų mokslo daktarų karjeros aktyvesnio probleminių klausimų sprendimo pajėgios prisidėti ne tik valstybinės institucijos, bet ir pačios aukštojo mokslo įstaigos.
Daugiau informacijos apie vykusią diskusiją rasite:
https://www.lma.lt/news/1782/253/Jaunuju-mokslo-daktaru-akademine-karjera-ir-ateities-perspektyvos
Lietuvos mokslų akademijos nuotraukos
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.