Liepos 10–12 dienomis Gamtos tyrimų centro Geologijos ir geografijos instituto Geoaplinkos tyrimų laboratorijos vyresnysis mokslo darbuotojas Donatas Pupienis ir Viskonsino universiteto Eau Claire (University of Wisconsin-Eau Claire) Geografijos ir antropologijos katedros prof. Harry’is Jolas kartu su studentais Delia Ihinger, Tayloras Phillipsas, Mikoy’us Barrow, Tristanas Wirkusas ir Brianna Jol (1 pav.) vykdė Viskonsino universiteto Eau Claire finansuojamą projektą „Imaging Holocaust and Coastal Environments: Latvia and Lithuania“. Tyrimų metu Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijoje – Mirties slėnyje, kuris plyti tarp Grobšto rago rezervato ir Parnidžio kopos, buvo atlikti geofiziniai (žemo dažnio georadaru – GPR) ir topografiniai (Pasaulinės palydovinės navigacijos sistemos (GNSS) Topcon prietaisu) tyrimai (2 pav.). Tyrimų metu, taikant pažangius geofizinius metodus (200 ir 500 MHz dažnio antenas) ir topografinius matavimus, buvo siekiama sudaryti Mirties slėnio topografinį žemėlapį ir nustatyti XX amžiuje buvusios prancūzų karo belaisvių stovyklos vietą. Ankstesni Kuršių nerijos tyrinėtojai mano, kad Mirties slėnyje egzistavo ištisas medinių barakų miestelis, kuriame buvo kalinama maždaug 12 tūkst. prancūzų belaisvių. Tyrimų metu buvo išžvalgytas 6813 m² plotas. Išžvalgytame tyrimų plote, remiantis atliktais pirminiais geofiziniais tyrimais ir preliminaria duomenų analize, išskirtinių objektų ar geofizinių anomalijų neaptikta (3 pav.). Kitais metais numatoma vykdyti detalesnius geofizinius tyrimus ir išžvalgyti didesnį plotą.
1 pav. Gamtos tyrimų centro tyrėjas (D. Pupienis) ir Viskonsino universiteto Eau Claire studentai Kuršių nerijos nacionaliniame parke. Iš kairės: Brianna Jol, Tristanas Wirkusas, Donatas Pupienis, Tayloras Phillipsas, Delia Ihinger, Mikoy’us Barrow
2 pav. Viskonsino universiteto Eau Claire studentai kartu su profesoriumi Harry’iu Jolu vykdo topografinius ir geofizinius tyrimus
3 pav. Georadaro pjūvis. Pjūvyje – marių mergeliai (kairėje 1–2 m gylyje) ir eoliniai sluoksniai (dešinėje 0–2 m gylyje)
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.