Šių metų vasario mėnesį Vokietijos gamtamokslinių filmų gamybos įmonės „Nona Naturedocx“ komanda: dr. Rosie Koch (režisierė, filmo autorė), Rolandas Gockelis (operatorius), Moritzas Kerstas (garso inžinierius) kartu su Lietuvos prodiuseriu Albinu Pilipausku kūrė filmą apie Kuršių nerijos gamtą, žmones, jų veiklas ir tradicijas. Kuršių nerija yra žinoma dėl savo nuostabaus kraštovaizdžio ir išskirtina dėl didžiojo kopagūbrio. Tačiau Kuršių nerija žymi ir pajūrio kopagūbriu, kuris buvo pradėtas formuoti XIX a. pradžioje ir užbaigtas XX a. pradžioje. Per maždaug 100 metų laikotarpį pajūryje buvo suformuotas vientisas 98 km ilgio kopagūbris. Sukurta unikali geomorfologinė pajūrio forma yra vienas geriausių darnaus gamtos ir žmogaus santykio pavyzdys, kuris susilaukė filmų kūrėjų dėmesio. Filmo autorės R. Koch – biologijos mokslų daktarės ir operatoriaus R. Gockelio kuriamuose filmuose svarbus aspektas yra mokslinis pagrindimas, todėl filmuose mokslininkai ir jų tyrimai susilaukia ypatingo dėmesio. R. Koch ir R. Gockelis nusprendė Vokietijos ir Prancūzijos visuomeninės televizijos žiūrovams parodyti unikalų Kuršių nerijos pajūrio kopagūbrį ir apie jį papasakoti iš mokslinės perspektyvos.
Apie Kuršių nerijos pajūrio kopagūbrio istoriją, jo formavimą, išsaugojimą, tvirtinimą, raidą ir Gamtos tyrimų centro krantotyrinkų vykdytus ir vykdomus mokslinius tyrimus filmo kūrėjams pasakojo dr. Donatas Pupienis. Per filmavimą mokslininkas D. Pupienis dalinosi žiniomis apie Kuršių nerijos pajūrio kopagūbrį, diskutavo apie klimato krizę, audrų įtaką ir žmonių keliamas grėsmes jūros krantams. Vokietijos ir Prancūzijos visuomeninių televizijų žiūrovus dokumentinis gamtamokslinis filmas turėtų pasiekti kitais metais. Anskčiau „Nona Naturedocx“ komandos filmai buvo nominuoti „German Natural History Film Award“, tikėtina, ir būsimas kūrinys bus pasiūlytas Vokietijos gamtamokslinių filmų apdovanojimams.
D. Pupienis kartu su filmo autore R. Koch, operatoriumi R. Gockeliu ir garso inžinieriumi M. Kerstu (A. Pilipausko nuotrauka)
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.