Gamtos tyrimų centro krantotyrininkų vykdomais tyrimais susidomėjo Vokietijos gamtamokslinių filmų gamybos įmonė „Nona Naturedocx“

Šių metų vasario mėnesį Vokietijos gamtamokslinių filmų gamybos įmonės „Nona Naturedocx“ komanda: dr. Rosie Koch (režisierė, filmo autorė), Rolandas Gockelis (operatorius), Moritzas Kerstas (garso inžinierius) kartu su Lietuvos prodiuseriu Albinu Pilipausku kūrė filmą apie Kuršių nerijos gamtą, žmones, jų veiklas ir tradicijas. Kuršių nerija yra žinoma dėl savo nuostabaus kraštovaizdžio ir išskirtina dėl didžiojo kopagūbrio. Tačiau Kuršių nerija žymi ir pajūrio kopagūbriu, kuris buvo pradėtas formuoti XIX a. pradžioje ir užbaigtas XX a. pradžioje. Per maždaug 100 metų laikotarpį pajūryje buvo suformuotas vientisas 98 km ilgio kopagūbris. Sukurta unikali geomorfologinė pajūrio forma yra vienas geriausių darnaus gamtos ir žmogaus santykio pavyzdys, kuris susilaukė filmų kūrėjų dėmesio. Filmo autorės R. Koch – biologijos mokslų daktarės ir operatoriaus R. Gockelio kuriamuose filmuose svarbus aspektas yra mokslinis pagrindimas, todėl filmuose mokslininkai ir jų tyrimai susilaukia ypatingo dėmesio. R. Koch ir R. Gockelis nusprendė Vokietijos ir Prancūzijos visuomeninės televizijos žiūrovams parodyti unikalų Kuršių nerijos pajūrio kopagūbrį ir apie jį papasakoti iš mokslinės perspektyvos.

Apie Kuršių nerijos pajūrio kopagūbrio istoriją, jo formavimą, išsaugojimą, tvirtinimą, raidą ir Gamtos tyrimų centro krantotyrinkų vykdytus ir vykdomus mokslinius tyrimus filmo kūrėjams pasakojo dr. Donatas Pupienis. Per filmavimą mokslininkas D. Pupienis dalinosi žiniomis apie Kuršių nerijos pajūrio kopagūbrį, diskutavo apie klimato krizę, audrų įtaką ir žmonių keliamas grėsmes jūros krantams. Vokietijos ir Prancūzijos visuomeninių televizijų žiūrovus dokumentinis gamtamokslinis filmas turėtų pasiekti kitais metais. Anskčiau „Nona Naturedocx“ komandos filmai buvo nominuoti „German Natural History Film Award“, tikėtina, ir būsimas kūrinys bus pasiūlytas Vokietijos gamtamokslinių filmų apdovanojimams.

D. Pupienis kartu su filmo autore R. Koch, operatoriumi R. Gockeliu ir garso inžinieriumi M. Kerstu (A. Pilipausko nuotrauka)

×