„Tiek veisimo tikslais, tiek kaip paskutinė pagalba sergantiesiems alergija obuoliams, tiek specialiems tikslams maisto ir gėrimų gamyboje, tiek siekiant išsaugoti puikią skonio kokybę ir įvairovę, tiek auginant vaisius ne tik dideliuose soduose – senųjų veislių vaisių mums reikia labiau nei bet kada anksčiau.“ https://www.oberlausitz-stiftung.de/wir-brauchen-alte-obstsorten/
Per pasaulį ritasi vajus – surasti dar gyvus, prieš amžius pasodintus vaismedžius ir juos išsaugoti įvairiais būdais: atgaivinant jų augimo vietoje, padauginant ir įveisiant naujus sodus, padauginant ir perkeliant į kolekcijas.
Lietuvos kraštovaizdis per socialinių epochų kaitą beveik prarado senąsias kaimo struktūras. Į nežinią nukeliavo tarpukaryje pasodintų sodų įvairovė, iškentusi šaltąsias 1939–1940 metų žiemas ir kitus gamtinius kataklizmus: tarybiniai melioratoriai po žeme sukišo vienkiemius ir juos supančius sodus, šių dienų senųjų vienkiemių naujakuriai dažnu atveju vietoje pavargusio sodo įrengia „žaliąją dykumą“ – veją, kurioje paskui kas savaitę vergauja.
Gamtos tyrimų centras, plėtodamas savo Lauko bandymų stotį pagal programą, kuriai pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kuria Paveldo sodą, kuris turėtų tapti bendruomenės sodu ir vienu iš senųjų veislių plitimo Pietryčių Lietuvoje centru.
2023–2024 metais į laukinius poskiepius akiavimo būdu paskiepyta 30 slyvų, apie 40 kriaušių ir apie 160 obelų veislių.
Dalis jų yra žinomos veislės, vietinės kilmės arba praėjusiais amžiais atkeliavusios iš Vakarų Europos bei Rusijos imperijos. Nemažą dalį sudaro neatpažintos, surastos apleistose sodybvietėse ar dvarvietėse. Paskiepyta ir XX a. antroje pusėje sukurtų veislių, kurias po šimtmečio (tikimės, kad sodas tiek sulauks) jau galėsime priskirti istorinėms veislėms.
Įskiepiai (akutės) atkeliavo iš VDU Kauno botanikos sodo (dėka dr. A. Balsevičiaus), LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto sodų (dėka dr. D. ir B. Gelvonauskių), G. Jagelevičiaus ir V. Rašomavičiaus kolekcijų.
Taip pat dėkojame p. Artūrui iš Trakų r. pakraščio, p. Daliai iš Alekniškio, p. Mariui iš Bendorių, p. Laimai iš Dievogalos, p. Rimantui iš Linkaičių, p. Ritai iš Jogalinos, kurie leido paimti medžiagą iš savų paveldėtų ir gražiai palaikomų senųjų sodų. Pagerbiame ir tuos nežinomus krašto ūkininkus, kažkada sodinusius dabar jau apleistus sodus visoje Lietuvoje.
Laukiame lengvos žiemos ir gražaus pavasario.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.