Palaipsniui traukiantis pandemijos sąlygotiems apribojimams, pasaulio mokslo ir studijų institucijose vėl organizuojama daugybė mokslinių konferencijų, seminarų ir susitikimų. Ne išimtis ir Gamtos tyrimų centras – Kvartero tyrimų laboratorijos mokslininkai, bendradarbiaudami su Latvijos universitetu, Lietuvos geologijos tarnyba, Latvijos kvartero tyrimų asociacija ir Lietuvos geologų sąjunga, rugsėjo 10–15 d. vakarų Lietuvoje ir Latvijoje organizavo tarptautinę konferenciją „Quaternary of the Eastern Baltic Region“. Septynioms Europos ir Amerikos šalims atstovavę tyrėjai pristatė 38 pranešimus, kuriuose aptarė įvairius su Skandinavijos apledėjimo dinamika, Baltijos jūros raida, kraštovaizdžio pokyčių ir gyventojų istorija, klimato kaita susijusius klausimus. Konferencijos metu buvo aplankyti ypatingą mokslininkų susidomėjimą keliantys lauko tyrimų objektai, čia buvo pristatytos naujausios tyrimų išvados, atsižvelgus į esamą tyrimų situaciją, buvo aptartos bendrų tyrimų ir projektų rengimo galimybės, paimti mėginiai specialioms analizėms. Akcentuotina, jog prioritetinė planuojamų tyrimų kryptis yra susijusi su globalia ir regionine turimos tyrimų medžiagos ir informacijos koreliacija ir interpretacija. Pristatytų pranešimų santraukos ir lauko tyrimų rezultatus apžvelgianti medžiaga publikuota atskirame leidinyje.
Konferencijos metu įvyko Tarptautinės sąjungos kvarterui tirti (International Union for Quarternary Research, INQUA) Peribaltijos darbo grupės (Peribaltic Working Group) atstovų susitikimas, kurio metu aptartos tolesnės regiono tyrėjų bendradarbiavimo perspektyvos, prioritetinės grupės veiklos kryptys artėjančio INQUA kongreso kontekste.
Sveikiname Kolegę dr. Grazyną Kluczynską, Kvartero tyrimų laboratorijos vyresniąją mokslo darbuotoją, išrinktą Tarptautinės sąjungos kvarterui tirti Peribaltijos darbo grupės sekretore.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.