Pasaulyje yra žinoma apie 150 000 grybų rūšių. Žinoma rūšis reiškia, kad ji buvo kažkieno kažkada aprašyta. Nors organizmų rūšis aprašydavo dar senovės Graikijos laikais, jų įvardijimą ir tokio aprašymo, koks įprastas šiandien, pradmenis formalizavo Karlas Linėjus (Carl Linnaeus). Kaip sudaromas naujos grybo rūšies aprašymas? Pirmiausia, mikologas aptinka grybą, kuris skiriasi nuo bet kurios žinomos rūšies morfologiniais ar anatominiais požymiais (kartais dar cheminiais ir ekologiniais), kuriuos aprašo, palygina su visų panašių, jau žinomų grybų rūšių požymiais. Aprašas turi būti iliustruotas. Jei pakanka medžiagos ir ji pakankamai nauja, išskiriamos DNR sekos ir sudaromas filogenetinis medis, kuriame matyti rūšies pozicija ir giminingumas žinomoms rūšims. Tada pagal taisykles, numatytas Tarptautinio dumblių, grybų ir augalų nomenklatūros kodekse, naujai rūšiai suteikiamas vardas ir viskas publikuojama pripažintame žurnale ar knygoje. Tai svarbiausias, bet ne pagrindinis darbas. Pagrindinis dalykas – kiekviena grybo rūšis privalo turėti savo „pasą“ ir „asmens kodą“, be kurių nebus įmanoma paskelbti ar publikuoti naują rūšį. Grybo rūšies „asmens kodas“ yra MycoBank duomenų bazės suteikiamas numeris, o „pasas“ yra pavyzdys, pagal kurį rūšis buvo aprašyta. Tas pavyzdys vadinamas holotipu, kuris saugomas tik pripažintose kolekcijose, o rūšių holotipai yra svarbiausia bet kurios kolekcijos dalis, kuri saugoma ypač rūpestingai. Ištikus įvairioms nelaimėms (pvz., karas, gaisras, potvynis ir kt.), kolekcijos gali žūti, todėl apsidraudžiant išskiriami holotipo dublikatai – izotipai, kurie atiduodami saugoti į kitas pripažintas kolekcijas.
Per kelis dešimtmečius Gamtos tyrimų centro mikologai vieni ar bendradarbiaudami su kolegomis aprašė per trisdešimt naujų grybų rūšių. Nemažos dalies šių rūšių holotipai saugomi Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto herbariumo (tarptautinė santrumpa – BILAS) grybų kolekcijoje. Joje yra apie 90 000 įvairių grybų pavyzdžių, kurių kiekvienas turi nemažą taksonominę, aplinkosauginę ir istorinę vertę, tačiau kolekcijos širdis ir didžiausias, niekuo nepakeičiamas nacionalinis turtas yra holotipai. Nuotraukose pateikiamos kelios pastaraisiais dešimtmečiais aprašytos naujų grybų rūšys su visa metrika ir herbariumo rinkinys, kuriame saugomas holotipas.
Calycina alstrupii Suija & Motiej., Phytotaxa 307(2): 119 (2017); MycoBank: MB#819298, holotipas: BILAS-10761
Kukwaea pubescens Motiej. & Zhurb., in Suija, Zhurbenko, Stepanchikova, Himelbrant, Kuznetsova & Motiejūnaitė, Phytotaxa 459(1): 41 (2020); MycoBank: MB#836108, holotipas: BILAS-10887
Pronectria minuta Motiej. & Kukwa, Mycotaxon 104: 230 (2008); MycoBank: MB#511508, holotipas: BILAS-5327 (SEM nuotrauka)
Pronectria minuta Motiej. & Kukwa holotipo herbariuminis pavyzdys
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.