Gamtos tyrimų centro (GTC) vyr. mokslo darbuotoja dr. Elena Servienė, mokslo darbuotoja dr. Bazilė Ravoitytė, mokslo darbuotoja dr. Iglė Vepštaitė-Monstavičė ir įmonės „Pro for Nano“ vadovas dr. Gediminas Galinis LRT PLIUS laidoje „Smalsumo genas“
Nanomedžiagų poreikis pasaulyje sparčiai auga, todėl iškyla inovatyvių sprendimų jų gamybos procese būtinybė. Įvairios kilmės ir struktūros nanodalelės naudojamos kosmetikoje, medicinoje, bioinžinerijoje, elektronikoje ir kitose srityse. Tokios medžiagos yra ypač paklausios maisto gamyboje ir pakavime, oro gryninime, siekiant apsaugoti nuo mikrobiologinės taršos. Mokslininkai iš GTC ir Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) bei partneriai iš Lietuvos ir Jungtinės Karalystės įmonių „Pro for Nano“ ir „Graphene Composites“ vykdė Europos Sąjungos finansuojamą projektą „Nanosidabro ir grafeno oksido rašalai“. GTC Genetikos laboratorijos mokslininkai turi ilgametę patirtį, moduliuojant biocidinėmis medžiagomis funkcionalizuotų nanodalelių veikimą ir vertinant jų efektyvumą. Vykdydami projektą, jie atliko inovatyviomis nanotechnologijomis ir grafeno oksidu bei nanosidabru paremtų rašalų ir dangų testavimą ir sėkmingai įvertino šių medžiagų antibakterinį potencialą tiek skystoje fazėje, tiek ir tekstilės audiniuose bei plastiko paviršiuje. VU GMC mokslininkai ištyrė naujai sukurtų nanodalelių poveikį prieš grybelinius mikroorganizmus, o partneriai iš Jungtinės Karalystės – nanorašalų efektyvumą prieš virusus. Lietuvos įmonės „Pro for Nano“ kolektyvas atliko nanorašalų gamybos reaktoriaus projektavimą, kuris turėtų sumažinti tiek energijos, tiek atliekų sąnaudas gamybos procese. Tikimasi šią technologiją artimiausiu metu pritaikyti plataus masto nanodalelių gamyboje. GTC mokslininkų ir partnerių atliekami tyrimai leis šią inovaciją ir sukauptas mokslo žinias paversti naudingu ir ko gero visame pasaulyje naudojamu aukštųjų technologijų produktu, kuris sukurs saugesnę aplinką žmonėms.
LRT PLIUS laidą „Smalsumo genas“ žiūrėkite čia.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.