Išleista knyga „Vilniaus universiteto XXVI biologų laida“ [sudarytojas, bendraautoris, redaktorius akad. Mečislovas Žalakevičius. – Vilnius : Baltijos kopija, 2024. – 622[2] p. : iliustr., portr. ISBN 978-609-417-269-4]
Mokslo istorijai ir egodokumentikai priskiriamoje knygoje pateikta trumpa informacija apie Vilniaus universitetą ir jo Gamtos fakultetą, jame 1967–1972 m. biologams dėsčiusius iškilius dėstytojus ir profesūrą (jos aprašyta virš 30), joje savo prisiminimais ir nueito gyvenimo kelio patirtimi pasidalijo didžioji dalis Vilniaus universiteto XXVI biologų laidos absolventų, tarp kurių yra net aštuoni mokslininkai, apgynę dr. ir habil. dr. disertacijas, keturi iš jų apdovanoti Lietuvos mokslo, Rusijos Federacijos vyriausybės, Lietuvos valstybine ir Lietuvos MA vardinėmis premijomis, vadovavę mokslo laboratorijoms, mokslinių tyrimų institutams ir centrams, parengę daugybę universiteto bakalaurų ir magistrų, vadovavę jų tyrimams ir baigiamiesiems darbams, vadovavę gamykloms, vienas jų išrinktas Lietuvos mokslų akademijos tikruoju nariu (akademiku). Net septyni šio kurso mokslininkai dirbo Gamtos tyrimų centre ir jį sudarančiuose mokslinių tyrimų institutuose: doc. dr. Kazimieras Baranauskas, doc. dr. Povilas Ivinskis, dr. Violeta Pileckaitė Ivinskienė, dr. Rasa Jomantienė, dr. Irena Zitikaitė, akad. habil. dr. Mečislovas Žalakevičius ir dr. Valdemaras Žiliukas.
Knygoje apie dėstytojus prisiminimais dalijasi ir jų bendradarbiai.
Mūsų kursą lydėjo sėkmė – 1967–1972 m. Vilniaus universitete biologams dėstė išskirtiniai profesoriai ir dėstytojai, kurių dauguma buvo paruošta dar tarpukario Aukštųjų kursų, Lietuvos/Vytauto Didžiojo/ universitete bei garsiuose užsienio šalių universitetuose. Tarp jų buvo puikių mokslininkų, sukūrusių originalias mokslines mokyklas, už savo straipsnius ir knygas gavusių valstybines mokslo premijas, be to, apdovanotų dvigubomis valstybinėmis mokslo premijomis bei išrinktų Lietuvos mokslų akademijos nariais.
Knyga skiriama Vilniaus universiteto Gamtos fakulteto XXVI biologų laidos 50-mečio jubiliejui. Ji dienos šviesą išvydo 2024 m. balandžio viduryje. Šiuos metus Lietuvių tautosakos archyvas skelbia egodokumentikos metais. Sudaryta knyga visiškai atitinka šios mokslo šakos reikalavimus pateikiamai medžiagai – atsiminimai, dienoraščių ir laiškų fragmentai, to laikmečio nuotraukos. Ši knyga – tai žmonių liudijimai apie gyventą laiką, patirtus įvykius, to laikmečio aplinką ir atmosferą, juose dėstoma sava pozicija, pasaulėžiūra, išreiškiamos vertybės. Knyga gali būti vertinga ne tik kurso kolegų vaikams ir vaikaičiams, bet ir tapti vertingu tyrimo šaltiniu mokslininkams ir ateities tyrėjams, reikšmingu palikimu ateities kartoms. Publikuoti tekstai gali papildyti turimus istorinius, kultūrinius ar kalbinius šaltinius.
Knygoje įdėtose ištraukose iš Violetos Pileckaitės Ivinskienės rašytų dienoraščių, laiškų ir prisiminimų atgyja 1967–1969 m. kurso gyvenimo kronika – primiršti vardai ir pavardės, studijų epizodai, pirmųjų dviejų studijų vasarų praktikų kasdienybė, studentų savarankiškų tyrimų atradimai, sutikti žmonės, studentiška buitis, lankomų vietų grožis, etnografiniai kaimai, aptinkamos biologinės įvairovės vertybės, studentiškų žygių ir jų dalyvių (universiteto žygeivių) romantika, o svarbiausia – atsiskleidžia to laikmečio aplinka ir atmosfera – išlikusiose sovietmetyje darytose nuotraukose įamžinti rūbai, apavas, vaikų vežimėliai ar dviratukai, žaislai, mūsų šukuosenos ir „makiažas“, kiemų pilkas suskeldėjęs asfaltas, išsiklaipę, kažkada buvę „šaligatviai“, telkšančios kiemų balos po lietaus, autobusai, troleibusai, automobiliai, pajuodusios, aprūkusios namų sienos…
Knygos pabaigoje sudarytame tematiniame fotografijų albume ir knygos tekstinėje dalyje pateikta virš 1000 nuotraukų, įamžinusių šios biologų laidos gyvenimą, studijų kasdienybę, vasaros praktikų darbus, priverstines talkas kolūkiuose, tarnybą sovietinėje armijoje, jau absolventų rengtų susitikimų epizodus.
Knyga išleista kurso absolventų asmeninėmis lėšomis ir prieinama Nacionalinėje M. Mažvydo ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekose, taip pat Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje ir Dotnuvos m. bibliotekose.
Akad. Mečislovas Žalakevičius
GTC Paukščių ekologijos laboratorijos afilijuotasis mokslininkas
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.