„Jei ne karantinas, tai būtų jau 40-oji geologų stovykla, kuri gyvuoja nuo 1984 metų“, telefonu priminė mokytoja Janina Puronienė, kuri pirmą kartą nedalyvavo stovykloje. Šiemet stovykla buvo pilna įvairių užsiėmimų, pradedant nuo geologinių maršrutų, baigiant darbu su laboratorinėmis priemonėmis, kūrybinėmis dirbtuvėmis ir nuostabiomis geologų paskaitomis.
Patys didžiausieji žygiavo pro Debeikių kalbantį šaltinį į Verpeto kalną, kurio viršūnėje – riedulių krūva. Iš kur čia tie rieduliai atsirado, niekas dar neišsiaiškino. Aiškinama dvejopai: arba ledynai juos sunešė, arba žmonės sutempė. Bet mįslė lieka. Kita moksleivių grupė leidosi ir kilo upės terasomis, ir morenų kalvelėmis keliavo iki Duobio ežero. Krašte daug ežerų, upelių – visa Alanta išraižyta slėniais ir senvagėm, tačiau šiame krašte galima pasijusti tarsi Amazonės džiunglėse – nei praeisi, nei perbrisi… Atstumai labai dideli, o ežerų ir upių krantai apžėlę augmenija. Taip pat buvo ir dvi išvykos į muziejus: aplankėme Alantos dvarą ir Jono Satkūno sodybą su nuostabiais muziejais. Gamtai pažinti reikalingi pojūčiai, ir tik paskui protas apmąsto patirtį ir sukuria sąvokas bei išvadas. Stovykloje tam yra vadovai, šiemet itin pasiruošę, apsikaustę mikroskopais, kūrybinėmis užduotimis bei žaidimais. Stovyklautojai apsistojo nuostabiose Alantos profesinio ruošimo patalpose, kur net sienos savo kalba. Po ilgų maršrutų moksleiviai darbavosi išsijuosę vėsiose patalpose. Dr. Gražina Skridlaitė mokė jaunuosius geologus uolienų klasifikacijos, kaip atskirti nuosėdines uolienas nuo magminių, magmines nuo metamorfinių, vulkanines nuo intruzinių, natūralias uolienas nuo žmonių sukurtų. Surengtas konkursas, kuriame reikėjo atpažinti ir aprašyti uolienas. Vyšnia ant torto tapo paskutinę naktį vykęs naktinis orientacinis žygis.
Kaip gaila, jog stovykla jau baigėsi. Būreliai ir jų moksleiviai buvo apdovanoti naujausiais „Geologijos akiračių“ žurnalais, LGT leistomis „Šaltiniai ir versmės“ knygomis-katalogais, Gamtos tyrimų centro dovanėlėmis. Dalis stovyklos išlaidų buvo padengta iš „GEOTESTUS“ UAB, „GEOCONSULTING“ UAB, „GEOMINA“ UAB, „GEOINŽINERIJA“ UAB geologinių įmonių paramos, Lietuvos geologų sąjungai Lietuvos mokslų tarybos paramos akademinėms asociacijoms (Nr. P-ACO-24-20) skirtomis lėšomis. Stovyklą padėjo organizuoti buvusio Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (dabar LINEŠA) Pilietinio, turizmo ir etnokultūrinio ugdymo skyriaus buvusi vedėja Aurelija Augūnienė ir LINEŠA renginių koordinatorius Marius Juškevičius. Dėkojame stovyklos vadovams Šiaurės licėjaus patirtinio ugdymo mokytojui S. Saarman, Gamtos tyrimų centro geologėms dr. L. Gedminienei, dr. G. Skridlaitei, O. Deminai.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.