XIX a. vykusios ekspedicijos radinys
1829 m. gegužės 17 d. iš Vilniaus į ekspediciją išvyko mokslinė grupė, vadovaujama Vilniaus imperatoriškojo universiteto profesoriaus Eduardo Eichvaldo. Keturių mėnesių kelionė, finansuojama universiteto, kainavo 1700 sidabrinių rublių. Ekspedicijos tikslas buvo išsamiai aprašyti Lietuvos ir kitų regionų ypatybes, daugiausia dėmesio skiriant geologijai, paleontologijai, botanikai ir zoologijai.
Ekspedicijos metu grupė pasiekė Ventos upės atodangas netoli Papilės. Tyrinėdamas uolienas, Eichvaldas atrado įdomią juros periodo amonito fosiliją, kurią pavadino Ammonites aculeatus. Ši fosilija buvo išsamiai aprašyta jo moksliniame veikale „Zoologia specialis“ II t. Nors originalus fosilijos egzempliorius neišliko, Eichvaldo pateikti aprašymai ir piešiniai tapo vertingu šaltiniu tolimesniems tyrimams.
Po daugiau kaip 100 metų
1970 m., praėjus daugiau nei šimtmečiui, paleontologė Lilija Rotkytė, tyrinėdama Papilės atodangą, aptiko naujų Eichvaldo aprašytai amonitų rūšiai priskiriamų egzempliorių. Vienas šių egzempliorių buvo paskelbtas Kosmoceras aculeatum rūšies neotipu, taip papildant ir patvirtinant Eichvaldo atliktus tyrimus.
Dar po 50 metų
Šis svarbus egzempliorius, saugomas Gamtos tyrimų centro paleontologijos kolekcijoje, tvarkant kolekciją buvo iš naujo apžiūrėtas – nufotografuotas, naudojant šiuolaikines didelės raiškos priemones, siekiant detaliau dokumentuoti jo ypatybes. Šis etapas žymi tik pradžią išsamesnių tyrimų, kurie bus atliekami, taikant pažangiausias technologijas.
Vienas svarbiausių tyrimo tikslų – išsiaiškinti Kosmoceras genties amonitų kriauklių vidinę sandarą ir augimo ypatumus. Modernios mikrotomografijos ir cheminės analizės technologijos leistų detaliai ištirti kriauklių struktūrą. Šie tyrimai padėtų atskleisti ir suprasti šios genties amonitų prisitaikymo prie aplinkos ypatumus ir jų evoliucijos procesus prieš maždaug 162 milijonus metų.
Šis amonitas – tai gamtos istorijos tyrimų simbolis ir ryšys tarp mokslinio paveldo ir dabarties mokslo pažangos.
Nuotraukos autorius – Pavel Starkevič.
Šios istorijos tyrimo autorės: Gailė Žalūdienė, Darja Dankina ir Agnė Aleksienė.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.