Lietuvių kalbos politika – permainų nuotaika

Ar kada susimąstėte, kas saugo oficialiosios lietuvių kalbos grožį ir tikslumą? Ar kada suskaudo širdį matant dokumentą, pilną gramatinių klaidų? O gal susipainiojote dėl gluminančių terminų? Šias ir dar daugiau oficialiosios kalbos saugojimo, vartojimo ir priežiūros funkcijų Lietuvoje atlieka Valstybinės kalbos inspekcija.

Sausio 25 d. Gamtos tyrimų centre viešėjo Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Audrius Valotka, kuris mokslininkų bendruomenei pristatė pranešimą „Lietuvių kalbos politika – permainų nuotaika“ ir atsakė į seminaro metu iškilusius klausimus. Mokslininkai domėjosi, ar būtina augalų, grybų, vabzdžių ar kitokių gyvybės formų pavadinimus versti į lietuvių kalbą? Į tai buvo atsakyta, kad paprastiems žmonėms irgi kartais reikia įvardyti gyvį, o lotyniškus pavadinimus geba vartoti tik mokslininkai. A. Valotka komentavo, kad mokslininkai savo publikacijas skelbia dažniausiai tik anglų kalba, retas lietuviškai. Todėl natūraliai kilo klausimas, ar moksle vartojant tik anglų kalbą daroma žala lietuvių kalbai?

Atsakant į šį klausimą buvo pabrėžta, kad svarbiausia gamtamokslių profesijų atstovų misija – įvesti į lietuvių kalbą tinkamus lietuviškus mokslinius terminus. O tai, kad moksle vyrauja anglų kalba yra visuotinai suprantama ir pateisinama.

Seminaro metu buvo domimasi, ar kitataučiams, dirbantiems Lietuvoje, būtina mokėti lietuvių kalbą. Valstybinėse įstaigose dirbantys kitataučiai privalo gebėti susikalbėti lietuvių kalba ir išlaikyti lietuvių kalbos egzaminą, tačiau dirbantys privačiame sektoriuje tokių prievolių neturi. Valstybinės kalbos komisija rūpinasi, kad kitataučiai, dirbantys oficialiose valstybinėse įstaigose, turėtų galimybę mokytis lietuvių kalbos ir būtų sėkmingai įtraukti į darbo rinką.

Buvo kalbėta ir apie lietuvių kalbos įdomybes, tarmes, naujadarus. Pavyzdžiui, ar žinote, kas yra sliekidė? O gal girdėjote žodį vabalija? Jei ne, visada galite aplankyti interneto svetainėje „Ekalba.lt“ esantį „Lietuvių kalbos naujažodžių duomenyną“ ir išsiaiškinti, kokių naujų žodžių yra prikurta ir ką jie reiškia.

Pasaulyje, kuriame žodžiai yra svarbiausia komunikacijos forma, Valstybinė kalbos inspekcija yra kaip sargas, ginantis lietuvių kalbos grožį ir taisyklingą vartoseną.

×