Kviečiame apžiūrėti naują ekspoziciją „Sau ir kitiems“ Gamtos tyrimų centro fojė. Ekspozicija skirta Alfonso Žukelio 125 metų jubiliejui ir 60 metų, kai jo dovanota kolekcija pasiekė Lietuvą, paminėti.
A. Žukelis gimė 1899m. gruodžio 15 d. Lukštų kaime (dabar Jūžintų seniūnija, Rokiškio r. sav.) valstiečių Jurgio ir Onos Žukelių šeimoje. 1913 m., baigęs pradinę mokyklą, išvyko pas brolį Joną į Jekaterinburgą (buvęs Sverdlovskas, Rusija) ir tęsė mokslus realinėje mokykloje.
Ten, vaikščiodamas po karjerus ir sąnašynus, pradėjo rinkti uolienų ir mineralų pavyzdžius.
Vėliau A. Žukelis daug metų dirbo Sverdlovsko mokslinės mineralogijos dirbtuvių vedėju ir kasmet organizuodavo ekspedicijas po Uralo, Užbaikalės, Sibiro, Vidurinės Azijos, Kolos, Kaukazo, Krymo, Tolimųjų Rytų naudingųjų iškasenų telkinius. Savo kolekciją pildė iš jų parsivežtais pavyzdžiais, kitus, kur tik pamatęs, pirko ir keitėsi su kolegomis kolekcininkais.
Kadangi palikuonių nesusilaukė, išėjęs į pensiją, ilgai svarstė ką daryti su šiuo viso gyvenimo turtu. A. Žukelis nusprendė padovanoti kolekciją tėvynei Lietuvai, kuri tuo metu dar neturėjo Geologijos muziejaus. Žukelis mirė 1977 m. gruodžio 31 d. Sverdlovske, sulaukęs 78 metų.
Kolekcininkas, mineralogas A. Žukelis 1965 m. Lietuvai padovanojo išskirtinę fosilijų, uolienų, mineralų ir dirbinių iš jų kolekciją. 14 dėžių su tvarkingai sugrupuotais pavyzdžiais atkeliavo į tuometinę Geologijos valdybą traukiniu. Ją sudarė 2100 mineralų ir uolienų pavyzdžių, taip pat 350 juvelyrinių dirbinių ir beveik 200 fosilijų, kurios 1983 m. perduotos Vievio kerno saugyklos muziejui. Žukelio kolekcija, tikrąja to žodžio prasme, davė pradžią Geologijos muziejui, kuris pirmiausia įsikūrė Geologijos valdyboje. 1972 m. gruodžio 1 d. muziejus perkeltas į naujai pastatytą Lietuvos geologijos mokslinio tyrimo institutą T. Ševčenkos g. 13 ir keletą dešimtmečių buvo neatskiriama, reprezentacinė jo dalis.
Geologijos ir geografijos institutui tapus sudedamąja Gamtos tyrimų centro dalimi, kartu su juo 2014 m. muziejus perkeltas į Visorius. Trūkstant patalpų, nuspręsta labiau orientuotis į mineralų eksponavimą ir nuo 2015 m. muziejus vadinamas Gamtos tyrimų centro Mineralų muziejumi, bet ir šiuo metu A. Žukelio dovanota kolekcija sudaro muziejaus pagrindą.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.