Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Gamtos tyrimų centro mokslininkai koordinuoja tarptautinį laukinių gyvūnų maliarijos tyrėjų tinklą Lietuvoje.
Pasaulinės klimato kaitos ir intensyvios žmogaus veiklos sukelti globalūs pokyčiai skatina įvairių parazitų plitimą į regionus, kuriuose anksčiau jų nebuvo. Kraujasiurbiai vabzdžiai: uodai, smulkieji ar upiniai mašalai platina daugybę žmonių ir gyvūnų ligų sukėlėjų. Šių vabzdžių pernešami hemosporidiniai parazitai yra svarbūs dėl jų globalaus paplitimo, didelės įvairovės ir sukeliamų žmonių, naminių ir laukinių gyvūnų sveikatos problemų.
Siekdami geriau suprasti šią hemosporidinių kraujo parazitų grupę ir įvertinti augančias rizikas, Gamtos tyrimų centro P. B. Šivickio parazitologijos laboratorijos tyrėjai suvienijo jėgas su 22-iejų šalių pasaulio mokslininkais ir sumanė naują, Europos Sąjungos finansuojamą, iniciatyvą sukurti laukinių gyvūnų maliarijos tyrėjų tinklą (WIMANET) Europos tarptautinio bendradarbiavimo mokslo ir technologijų srityje (angl. European Cooperation in Science and Technology,– COST). Šia bendradarbiavimo iniciatyva, sutelkus įvairių mokslinių grupių išteklius, patirtį ir duomenis, siekiama su laukinių gyvūnų hemosporidiniais parazitais susijusias problemas spręsti globaliu mastu.
Dešimtmečiais parazitologai, ekologai, ornitologai, mamalogai ir herpetologai, o pastaraisiais metais ir molekulinės biologijos specialistai intensyviai tyrinėja hemosporidinius parazitus. Atlikus šiuos tyrimus, gauta vertinga informacija apie šeimininkų ir parazitų sąveikas, parazitų sukeliamas ligas, geografinį paplitimą ir šeimininkų kaitą parazito evoliucijos metu. Atlikti tyrimai atskleidė patogeninį hemosporidinių infekcijų poveikį ir jų reikšmę laukinių gyvūnų apsaugai. Šiuo metu vis daugiau dėmesio skiriama šių parazitų pernešėjams, taikomi naujausi genetinių tyrimų metodai, siekiant išsiaiškinti sudėtingus parazitų ir jų šeimininkų genų raiškos ypatumus.
Koordinuojant ir sutelkiant bendras pastangas vykdyti mokslinių tyrimų WIMANET veiklą, siekiama palengvinti plataus masto mokslinio bendradarbiavimo iniciatyvas, peržengiančias nacionalines ir regionines ribas.
COST veiklos WIMANET pagrindiniai tikslai yra šie:
Suvienijus mokslininkus ir institucijas iš viso pasaulio, WIMANET žada praturtinti mūsų supratimą apie laukinių gyvūnų hemosporidinius parazitus ir pritaikyti veiksmingas strategijas, padėsiančias spręsti laukinių gyvūnų maliarijos ir kitų hemosporidiozių sukėlėjų keliamas problemas besikeičiančiame pasaulyje.
Šio tinklo veiklą Lietuvoje koordinuoja Gamtos tyrimų centro mokslininkai dr. Vaidas Palinauskas ir dr. Carolina R. F. Chagas; dr. Melanie Y. L. Duc vadovauja darbo grupei, apimančiai molekulinių žymenų ir parazitų morfologinių tyrimų aspektus.
Daugiau informacijos apie WIMANET rasite COST veiklos CA22108 tinklalapyje adresu https://www.cost.eu/actions/CA22108/.
Iš kairės į dešinę: WIMANET tinklo koordinatoriai Lietuvoje – Gamtos tyrimų centro vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Vaidas Palinauskas ir vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Carolina R. F. Chagas; WIMANET darbo grupės vadovė mokslo darbuotoja dr. Melanie Y. L. Duc.
Kontaktai žiniasklaidai: Vaidas Palinauskas, Gamtos tyrimų centro P. B. Šivickio parazitologijos laboratorija, el. p. vaidas.palinauskas@gamtc.lt, tel. +370 5 272 9269
Tekstą parengė: Justė Aželytė, Vaidas Palinauskas, Rita Žiegytė.
Nuotraukos: V. Palinauskas (asmeninė), C. F. R. Chagas (asmeninė), M. Y. L. Duc (asmeninė).
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.