Šių metų gegužės 23 d. 15 val. Gamtos tyrimų centro Žuvų ekologijos laboratorijoje (Verkių g. 98, Vilnius) įvyko vyr. mokslo darbuotojo dr. Vytauto Kesmino knygos pristatymas „Lietuvos lašišinės žuvys: biologija, ekologija ir išteklių apsauga“. Knygos pristatyme dalyvavo Žuvų ekologijos ir Ekotoksikologijos laboratorijų mokslininkai, Trakų Vokės skyriaus, Žuvininkystės tarnybos prie LR ŽŪM lašišinių žuvų išteklių atkūrimo specialistai, asociacijų sąjungos „Žuvininkų rūmai“ žuvininkystės specialistai ir Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos specialistai. Knygą pristatė doc. Egidijus Bukelskis, taip pat apie knygą kalbėjo knygos autorius dr. Vytautas Kesminas, susitikime pasisakė mokslininkai dr. Linas Ložys, dr. Nijolė Kazlauskienė, žuvininkystės specialistai – Leonas Kerosierius ir Valdas Gečys.
Mokslo populiarinamoji monografija skirta susipažinti su lašišinėmis žuvimis. Pirmojoje dalyje yra apžvelgiama lašišinių žuvų kilmė, raida, nagrinėjama jų evoliucija, atskirų žuvų grupių filogenetiniai ryšiai. Skaitytojas supažindinamas su pasaulyje gyvenančiomis lašišinėmis žuvimis, jų įvairove, išvaizda, pagrindiniais biologijos bruožais, paplitimu, išteklių būkle, apsauga ir svarbesnių rūšių reikšme žuvininkystei. Šioje dalyje plačiau aprašomos lašišinės žuvys, gyvenančios Lietuvos vandenyse. Antroji monografijos dalis skirta lašišinių žuvų mokslinių tyrimų rezultatams pristatyti ir apibendrinti, išteklių būklei ir kaitos dėsningumams įvertinti. Taip pat aptariamos lašišinių žuvų atkūrimo ir apsaugos priemonės. Monografija skirta plačiajam skaitytojų ratui: mokslininkams, žuvininkystės ir aplinkosaugos specialistams, studentams ir visiems, kas domisi gamta ir lašišinėmis žuvimis.
Dėl knygos įsigyjimo kreipkitės: simona.cetvergaite@gamtc.lt
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.