Laboratorijos vadovė, vyresnioji mokslo darbuotoja
Ekotoksikologijos laboratorijos mokslininkų dėmesys skiriamas naujai atsirandančios taršos (nano- ir mikrodydžio darinių, retųjų žemės elementų (RŽE), metalų mišinių, (mikro-) nanoplastikų, medikamentų, nuotekų ir kt.) sklaidos ir kaupimosi dėsningumų ir kenksmingo (toksinio) poveikio organizmams tyrimams. Metodologiniu požiūriu tyrimai apima įvairioms trofinėms ekosistemos grandims priklausančius gyvūnų ir augalų organizmus, jų reakcijų analizę skirtinguose biologinės organizacijos lygmenyse, taikant fiziologinius, biocheminius, genetinius ir elgseninius žymenis. Remiantis gautais rezultatais, vertinama specifinės taršos rizika ekosistemų tvarumui (taip pat ir žmonių sveikatai), nustatomi aplinkai saugūs lygiai, pagrindžiamas minėtų medžiagų patekimo į aplinką reglamentavimas, atliekama jų stebėsena ir kontrolė.
Trys pagrindinės tyrimų kryptys:
Pirmoji tyrimų kryptis – mokslininkų grupė tiria nano- ir mikrodarinių poveikį skirtingo trofinio lygio ir ontogenezės testorganizmams, naudojant kompleksą standartizuotų ir nestandartizuotų metodų, aiškinasi metalų pagrindu sukurtų šių medžiagų poveikio mechanizmus ir panaudojimo galimybes. Gauti rezultatai suteiks naujų žinių apie nano- ir mikrodarinių embriotoksiškumą ir nanotoksiškumą vandens organizmams, padės suprasti jų prasiskverbimo pro biologinius barjerus mechanizmus. Nustatytas jų kaupimasis, patekimas, pasiskirstymas ir išaiškinti poveikio dėsningumai ir mechanizmai papildys mokslinius tyrimus nanoekotoksikologijos srityje ir bus svarbūs, vertinant nano- ir mikrodarinių poveikio prigimtį ir prognozuojant šių medžiagų riziką ekosistemų tvarumui.
Antroji tyrimų kryptis – mikro- ir nanoplastiko, mikro- ir nanodalelių bei kitų cheminių medžiagų sąveikų su (a)biotiniais veiksniais (pvz., monospecifinės ar gretutinės parazitinės infekcijos) kintančios aplinkos kontekste tyrimai. Tyrimai atliekami in natura ir in vivo kontekste: siekiant nustatyti ir prognozuoti „kažkas iš niekur“ fenomeną (angl. something from nothing) vandens ekosistemose, t. y. (a)biotinių stresorių sinergetinį poveikį, pasireiškiantį pavieniams veiksniams veikiant foninių ar slenkstinių koncentracijų ribose. Ksenobiotikų (mikro-, nanoplastikų ir kt.), parazitinių infekcijų ar jų sąveikų eksperimentiniai tyrimai atliekami su dirbtinai veisiamomis ar laukinėmis žuvų rūšimis, siekiant nustatyti ir palyginti jų ar jų palikuonių jautrumą ir įvertinti atsistatymo potencialą pakitusios aplinkos sąlygomis. Tyrimai sudaro sąlygas prognozuoti (a)biotinių veiksnių ir jų komplekso poveikį žuvų ištekliams bei papildo mokslines žinias apie šeimininko, parazito ir taršos sąveiką vandens ekosistemose kintančios aplinkos kontekste.
Trečioji tyrimų kryptis – naudojant standartizuotus ir modifikuotus ilgalaikio toksiškumo tyrimo metodus, kurie leistų ekspozicijos metu taikyti artimas aplinkoje aptinkamas koncentracijas, ištirti RŽE poveikį dumbliams, vandens augalams ir kitai vandens biotai įvairiuose jų biologinio organizuotumo lygmenyse. Pasirinkus informatyvius atskaitos taškus ir nustačius veikliąsias koncentracijas, tiriami atskirų RŽE ir jų mišinių, taip pat RŽE ir farmacinių medžiagų mišinių poveikio efektai. Minėtų cheminių agentų poveikiui tirti pasitelkiami biotransformacijos ir oksidacinio streso žymenys, analizuojami specifiniai menturdumblių ląstelės atsakai ir RŽE akumuliacijos ląstelės kompartmentuose dėsningumai.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.