Laboratorijos vadovas, vyriausiasis mokslo darbuotojas
Žuvų ekologijos laboratorijoje atliekami ekosistemų funkcionavimo tyrimai Lietuvos vandens telkiniuose – Baltijos jūroje, Kuršių mariose, Kauno mariose, ežeruose ir upėse.
Laboratorijos mokslininkai ypatingą dėmesį skiria žuvų bendrijų ir atskirų rūšių ekologijos tyrimams, gamtinių ir antropogeninių veiksnių poveikio žuvų populiacijų ir bendrijų struktūrai, rūšinei įvairovei ir ištekliams vertinimui. Laboratorijoje vykdomi indikatorinių žuvų rūšių genetinės įvairovės, produkcinių procesų tyrimai.
Laboratorijos mokslininkai tiria industrinių objektų – Būtingės naftos terminalo, Kauno hidroelektrinės, Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės, mažųjų hidroelektrinių veiklos, Klaipėdos uosto plėtros poveikį žuvų ištekliams ar atskiroms rūšims, nuolat atlieka žuvų bendrijų gausumo ir populiacijų tyrimus vandens telkiniuose, kuriuose intensyviai vykdoma verslinė ir rekreacinė žvejyba – Baltijos jūroje, Kuršių mariose, Nemuno žemupyje ir Kauno mariose, ežeruose ir upėse, nustato žuvų bendrijų būklę. Nuolat didėjant įvairių ūkinės veiklos šakų poveikiui vandens ekosistemoms, laboratorijos ekspertai analizuoja įvairių priemonių poveikiui sušvelninti panaudojimo galimybę, rengia nykstančių rūšių populiacijų atkūrimo planus, žuvų išteklių apsaugos ir atkūrimo programas, teikia rekomendacijas dėl tvaraus išteklių naudojimo. Laboratorija nustato vandens telkinių ekologinę būklę pagal žuvų rodiklius, vykdo jautriausiai į antropogeninį poveikį reaguojančių žuvų rodiklių atranką.
Naudodami konvencinius ir radijo žymeklius, pasitelkdami žuvų otolitų mikrocheminės ir stabiliųjų izotopų analizės metodus, laboratorijos mokslininkai tiria praeivių (pvz., lašišų, šlakių, ungurių) ir retų (pvz., aštriašnipio eršketo) žuvų rūšių migracijas upėse, Kuršių mariose ir Baltijos jūroje. Laboratorija vykdo Europos Bendrijos svarbos žuvų ir nėgių rūšių populiacijų būklės kaitos, svetimkraščių žuvų ekologijos, mitybos tinklų sandaros, populiacijų funkcionavimo dėsningumų ir poveikio vietinėms rūšims tyrimus. Eksperimentinėse recirkuliacinėse sistemose vykdo elgseninius ir augimo eksperimentus, vertindami įvairių aplinkos veiksnių poveikį.
Laboratorijos mokslininkai atstovauja Lietuvai tarptautinėse ekspertų darbo grupėse, tokiose kaip Tarptautinė jūrų tyrinėjimo taryba (ICES), Helsinkio komisija (HELCOM), nacionalinėse ekspertinėse organizacijose ir tarybose.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.