Gamtos tyrimų centro bendruomenė jau šiandien pradeda švęsti 105-ąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines. Jūsų dėmesio laukia paroda, skirta Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams – „Jų buvo dvidešimt“. Štai keletas jos rengėjos Violetos Pukelytės minčių:
„Profesionalai jos nemėgsta, bet žmogaus galvoje neretai ima ir susisuka lizdą mintis – „kas būtų, jeigu…“. Artėjant Vasario 16-ajai galvoju apie ilgą ir gana kruviną Lietuvos kelią į Laisvę. Jo grindinį – žiniomis, švietimu, lėšomis, gyvybėmis – tvirtino anksčiau gyvenusios kartos. Kas būtų, jeigu 1917 m. rugsėjo 18 d. Vilniuje į savaitės trukmės konferenciją nebūtų susirinkę 214 dalyvių, jeigu jie nebūtų nusprendę siekti Lietuvos nepriklausomybės, jeigu nebūtų į Lietuvos Tarybą išrinkę būtent šių dvidešimties atstovų: aštuonių teisininkų, keturių kunigų, trijų agronomų, dviejų bankininkų ir po vieną – gydytojo, publicisto ir inžinieriaus, kurie tuo metu buvo dar tokie jauni (atkreipkite dėmesį į jų amžių)… Gal todėl tokie drąsūs ir entuziastingi. O kas jeigu būtų susvyravę, išsigandę ar pagalvoję: „O kas man iš to?“ (šiandien dažnai girdimas klausimas) ir nepasirašę… Neturėtume įstabaus Lietuvos atstatymo dvidešimtmečio, kad ir kaip kam nepatiktų, iki šiandien tebevadinamo gyvenimu „prie Smetonos“. Tiek visko buvo nuveikta, tokie tautiškumo pamatai sudėti, kad atsilaikė iki pat 1990-ųjų… Jei ne jie, ar turėtume Kovo 11-ąją…
Sukasi mintys apie visa tai, apie signatarus, palikusius mums ryškų naujosios Lietuvos istorijos riboženklį – Lietuvos Nepriklausomybės Aktą, apie Laisvės trapumą, apie mūsų nusiteikimą ją ginti ir puoselėti… Burkimės aplink Vasario 16-ąją, glauskimės po trispalve vėliava, kaip kas mokame – darbais, maldomis ar kūryba išsakykime meilę Lietuvai, būkime budrūs ir saugokime mūsų Laisvę. Švęskime!“
1918 m. vasario 16 d. Vilniuje, Pilies g. 26, susirinko, posėdžiavo ir vienbalsiai Lietuvos Nepriklausomybės Aktą pasirašė dvidešimt Lietuvos Tarybos narių: KAZIMIERAS BIZAUSKAS (25 m.), PETRAS KLIMAS (26 m.), JOKŪBAS ŠERNAS (29 m.), PRANAS DOVYDAITIS (31 m.), JONAS VAILOKAITIS (31 m.), ALEKSANDRAS STULGINSKIS (32 m.), MYKOLAS BIRŽIŠKA (35 m.), VLADAS MIRONAS (37 m.), JURGIS ŠAULYS (38 m.), STEPONAS KAIRYS (39 m.), ANTANAS SMETONA (42 m.), ALFONSAS PETRULIS (44 m.), KAZIMIERAS STEPONAS ŠAULYS (46 m.), JONAS VILEIŠIS (46 m.), JONAS SMILGEVIČIUS (46 m.), DONATAS MALINAUSKAS (48 m.), JUSTINAS STAUGAITIS (51 m.), SALIAMONAS BANAITIS (51 m.), STANISLOVAS NARUTAVIČIUS (55 m.), JONAS BASANAVIČIUS (66 m.).
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.