Pavasariui įsibėgėjus, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kvietė leistis į pažintinį žygį po Sapieginės kalvas Vilniuje. Tai buvo ne tik pasivaikščiojimas gamtoje – tai buvo kelionė į laikus, kai Vilniaus vietoje dar plytėjo ledynmečio sukaustyta plynaukštė, o netoliese, dabartinio Antakalnio teritorijoje, vaikščiojo mamutai.
Žygį vedė vienas žymiausių šalies geologų – habil. dr. Jonas Satkūnas, Gamtos tyrimų centro mokslininkas, ilgus metus tyrinėjantis Lietuvos geologinę praeitį. Jis žygeivius supažindino su tuo, kaip sparčiai šylantis klimatas poledynmečiu išformavo Vilniaus kalvas, raguvas ir klonius, kurie šiandien sudaro išskirtinį miesto kraštovaizdį.
Vienas iš įdomiausių žygio punktų – Smėlio gatvė, kur 1957 m. buvo rastas prieš maždaug 14 tūkstančių metų gyvenusio mamuto skeletas. Šis atradimas tapo puikia proga kalbėti apie gyvūniją ir aplinką, egzistavusią Lietuvoje poledynmečio laikotarpiu.
Žygio metu geografės Rūta Baškytė ir Indrė Satkūnienė pasakojo apie Antakalnio gamtos ir kultūros objektus, jų vertę ir svarbą šiandienos miestui bei žmogui.
Po beveik 6 kilometrų žygio, grįžę į Nacionalinį lankytojų centrą, dalyviai dalyvavo žaismingoje viktorinoje apie saugomas teritorijas – tai buvo puikus būdas ne tik pasitikrinti žinias, bet ir dar labiau įsigilinti į gamtosaugos tematiką.
Šis žygis – tai gyvas pavyzdys, kaip mokslas gali būti ne tik įdomus, bet ir įkvepiantis. Dėkojame visiems dalyvavusiems ir kviečiame sekti Gamtos tyrimų centro veiklą – pavasaris dar tik prasideda, o tyrinėjimų laukia daugybė!
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.