Šių metų lapkričio 18 d. Gamtos tyrimų centro ir Latvijos universiteto specialistus maloniai priėmė Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus. Muziejus yra sukaupęs didžiausią biologinių eksponatų kolekciją Lietuvoje.
Apsilankymo metu buvo paimti mėginiai iš muziejaus paleontologijos osteologijos rinkinių „Vilniaus mamuto“ kaulinės medžiagos DNR tyrimams – slankstelio ir neeksponuojamų kaulų nuolaužų.
1957 m. vasarą Vilniuje, Antakalnyje, Smėlio gatvėje, buvo aptiktas įdomus radinys – mamuto kaulai. Tiesdami komunikacijas, darbininkai 3,5 m gylyje susidūrė su stambiais gyvūno kaulais, trukdžiusiais vykdyti žemės darbus. Buvo rastas apatinis mamuto žandikaulis, stuburo narelis, priekinė dešinioji ir užpakalinė dešinioji kojos – unikalus išlikusių vieno individo kaulų gausa „Vilniaus mamutas“. Tai didžiausias Lietuvoje ir visame Baltijos regione paleontologinis radinys. Nustatyta, kad tai jauniausias (turima omenyje, kad tai paskutinė mamutų rūšis Mammuthus primigenius Blumenbach, 1799) iš visų Lietuvos teritorijoje rastų mamutų, gyvenęs prieš 13 800 metų, poledynmetyje. Kiti mūsų šalyje aptikti mamutų kaulai liudija žinduolius gyvenus gerokai anksčiau – net prieš 40 tūkst. metų ir daugiau.
Muziejaus specialistai leido apžiūrėti saugomas bestuburių (moliuskų) kolekcijas. Gamtos tyrimų centro Molekulinės ekologijos laboratorijos vadovas dr. Dalius Butkauskas kartu su prof. vyr. m. d. Dace Grauda, Latvijos universiteto Aplinkos genetikos laboratorijos vadove, domėjosi gėlavandenėmis perluotėmis (Margaritifera margaritifera). Vykinto Matuzevičiaus kolekcijos moliuskų rinkiniuose buvo puikių gėlavandenės perluotės egzempliorių, iš kurių taip pat paimta medžiagos DNR tyrimams.
Visus tyrimus atliks Gamtos tyrimų centro Molekulinės ekologijos laboratorijos mokslininkai. Tyrimų rezultatai bus pateikti muziejui ir publikuojami bendru sutarimu.
Dalyvavo: dr. (HP) Dalius Butkauskas, Molekulinės ekologijos laboratorijos vadovas, vyr. mokslo darbuotojas; dr. Jonas Satkūnas, Klimato ir vandens tyrimų laboratorijos vyresn. mokslo darbuotojas; dr. Agnė Venckutė-Aleksienė, Giluminės geologijos laboratorijos mokslo darbuotoja; Indrė Satkūnienė, Kolekcijų skyriaus vyr. specialistė.
Gamtos tyrimų centro Kolekcijų skyrius
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.