Prieš 90 metų, 1933 m. vasario 2 d. 20 val. 30 min. Aukštaitijoje, virš Žemaitkiemio miestelio, Ukmergės apskr. (dabar Ukmergės r.), dangų nušvietė svečias iš kosmoso – krentantis meteoritas.
Tai buvo paskutinis žinomas ir garsiausias Lietuvoje nukritęs meteoritas. Jo kritimą stebėjo daug žmonių – vietos gyventojai matė ryškią šviesą danguje ir girdėjo smarkų trenksmą. Prieš pasiekdamas žemę, meteoritas suskilo į daugybę dalių, kurios nukrito ant Rundžių, Kliepšių, Valų, Medinų kaimų ir Žemaitkiemio miestelio 7,5 km ilgio ir 3 km pločio ruože. Rastos liekanos buvo pavadintos Žemaitkiemio meteoritu. Nors meteorito dalys krito ir gyvenamosiose vietose, visiškai arti trobesių, per stebuklą niekas nenukentėjo.
Nukritusio meteorito ieškoti iš Kauno atvyko Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Mykolo Kaveckio (1889–1969) vadovaujama grupelė mokslininkų, jiems padėjo miestelio gyventojai ir mokytojai su mokiniais. Paieškoms sąlygos buvo labai geros. Meteorito gabalai išsibarstė sniegu padengtuose laukuose ir pievose aplink Klepšių ežerą ir baltame fone juodi kūnai labai gerai matėsi.
Iš viso buvo surasti 22 gabalai, kurių bendra masė – 44,1 kg, didžiausio gabalo masė – 7,3 kg. Pasak prof. Mykolo Kaveckio, detaliai aprašiusio visus Žemaitkiemio meteorito egzempliorius, buvo surinktos ne visos nukritusio meteorito dalys. Profesoriaus nuomone, visas Žemaitkiemio meteorito svoris turėjo būti virš 50 kg. Manyta, kad keli didesni gabalai pramušė Kliepšių ežero ledą ir jame pradingo.
Žemaitkiemio meteoritas priklauso paprastiesiems, L6 akmeniniams chondritams. Tai yra pats dažniausias meteoritų tipas ir tokių yra apie 90–95 proc. Meteoritas sudarytas iš olivino chondrulių. Labai smulkioje pagrindinėje masėje yra olivino ir pirokseno kristalų bei jų nuolaužų. 20 proc. masės sudaro geležies ir nikelio intarpai. Argono-argono datavimo metodu apskaičiuotas jo amžius yra maždaug 520 milijonų metų.
Pasaulio muziejuose yra tik keletas tūkstančių meteoritų – uolienos gabalų, asteroido nuolaužų, įskriejusių į Žemės atmosferą ir nukritusių ant paviršiaus. Žemaitkiemio meteorito pavyzdžiai yra saugomi Gamtos istorijos muziejuje Londone, Rusijos MA Vernadskio institute, Čekijos nacionaliniame muziejuje Prahoje, Vilniaus universiteto Geologijos muziejuje, Ukmergės kraštotyros muziejuje. Gamtos tyrimų centro Mineralų muziejuje saugomi 2 gabalai (5700 g ir 1840 g).
Teksto ir meteoritų nuotraukų autorė – Birutė Poškienė (GTC Mineralų muziejus)
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.