Nuo seno vyravusį gyvūnų rūšių atpažinimą pagal jų išorines savybes šiuolaikiniuose mokslo tyrimuose papildo ir kiti metodai. Vienas jų – tai organizmų palyginimas ir atskyrimas, naudojant molekulinius požymius – ląstelėse glūdinčias DNR sekas. Jų pagrindu pasiseka aptikti slapiąsias rūšis (angl. cryptic species), dar vadinamas rūšimis-antrininkėmis. Šios savo išvaizda beveik identiškos, tačiau genetiškai skirtingos, tad tarpusavyje nesikryžminančios rūšys gali skirtis taip pat savo elgsena, mityba, prisitaikymu prie aplinkos arba būti skirtingai paplitusios. Molekuliniai požymiai leidžia ne tik atskirti panašias rūšis, bet ir nustatyti jų giminingumą, įvertinti genetinę įvairovę ir netgi stebėti žmogaus sukeliamo poveikio gamtai atspindžius gyvų organizmų populiacijose.
Gamtos tyrimų centro mokslininkai, nuo 2020 m. vykdydami Lietuvos mokslo tarybos remiamą projektą „Gamtinės atrankos veikiami genai: evoliucionavimo greitis vykstant rūšiadarai ir panaudojimas rūšių antrininkių identifikavimui“, tyrinėjo plėviasparnius vabzdžius, kurie gamtoje reguliuoja įvairių augalėdžių vabzdžių populiacijas – medžioja amarus, drugių-lapsukių vikšrus ir vabalų-lapgraužių lervas. Nustatę šių dažnų ir plačiai Lietuvos gamtoje paplitusių grobuoniškų vabzdžių rūšių naujus molekulinius požymius ir įvertinę jų genetinę įvairovę, mokslininkai išskyrė ir aprašė dvi iki šiol nežinomas, visiškai naujas rūšis-antrininkes. Aptikta, kad šie vabzdžiai skiriasi taip pat ir savo ekologinės nišos požymiais, pavyzdžiui, mieliau įsikuria kitokiose buveinėse negu panašios anksčiau žinomos rūšys.
Nors abi naujos slapiosios rūšys kol kas aptiktos tik Lietuvoje, jos paplitusios greičiausiai daug plačiau. Tam išsiaiškinti kitų Europos šalių vabzdžių tyrinėtojai naudos Lietuvos mokslininkų nustatytus molekulinius požymius.
Naujų rūšių aprašymai paskelbti tarptautiniuose mokslo žurnaluose: https://doi.org/10.1111/zsc.12599 ir https://doi.org/10.3390/insects15020086.
Nauja mokslui klosčiavapsvių (Vespidae) rūšis Ancistrocerus balticus (bendras vaizdas)
Nauja mokslui laibavapsvių (Pemphredonidae) rūšis Diodontus argillicola (galva iš priekio)
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.